search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
אדריכלות במוזיאונים לאומנות – חלק ראשון

חכמינו זכרונם לברכה היו אלו שטבעו את המושג "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו" ואמרת השפר הזו אכן נכונה ברוב המקרים אולם במקרה של מוזיאונים בין- לאומיים מן השורה הראשונה, במקרים רבים הקנקן יכול להתחרות בתכולתו בקלות, ומבלי לזלזל באומנות המוצגת במוזיאונים, חובבי האדריכלות ימצאו במקרים רבים את המבנה שבו מוצגות התערוכות כמרשים לא פחות מהתערוכות עצמם.

הביקור במוזיאון אמור להעניק למבקר חוויה על חושית כך שחזות המוזיאון היא חלק בלתי נפרד מהחוויה. לעיתים יש בה אמירה, לעיתים היא מרשימה ויזואלית אך לעולם לא תוצג תערוכה נחשבת או יצירת אומנות חשובה בחלל סתמי. למעשה, אין זה נכון לתאר את עיצוב המוזיאון או את האדריכלות שבו כמתחרה על תשומת הלב של המבקרים – חלל מיוחד רק מעצים את היצירות המוצגות בו ובמקרים רבים רק חלל מדהים יכול להיות בימה ראויה להצגתן של יצירות מפורסמות ומיוחדות. 

יש הרואים במוזיאון אמצעי לחינוך מיוחד של קהל המבקרים או באטרקציה נוספת לתיירים

אולם עולם המוזאונים הוא הכרח בחברה תרבותית ומתוך ראיה הוליסטית מחליטים לרוב האוצרים והמנהלים של היכלי האומנות למקם את יצירות המופת באכסניה ראויה.

 

בכתבה הבאה נסקור את המבנה הארכיטקטורי של כמה מהמוזיאונים החשובים והגדולים בתבל וננסה להבין כיצד מבנה המוזיאון מתכתב עם היצירות המוצגות בין כתליו.

 

מוזיאון הלובר שבפריז הוא ודאי אחד מהמוזיאונים הגדולים, העשירים והמפורסמים ביותר בעולם כולו. בין חדרי המוזיאון תוכלו למצוא יצירות מופת שהמפורסמת בהן היא ה"מונה ליזה" פרי מכחולו של הצייר המחונן ליאונרדו דה וינצ'י ועוד יצירות רבות שהמוטיב המחבר בינהן הוא בעיקר שייכותן לתקופת הראנסנס. לכן כמוזיאון שמציג אומנות קלאסית עשו קברניטי המבנה בחוכמה רבה כאשר החליטו למקם אותו בארמון היסטורי ששורישיו מגיעים עד למאה האחת עשרה. הארמון המפואר מכיל מוטיבים רבים של בנייה אירופאית קלאסית שאפיינה את ימי הביניים, דרך התקופה הגותית ועד תקופת הראנסנס – חלונות קשתיים, עיטורים, תגליפים, תבליטים והכל אומר פאר.

בשנות השמונים של המאה הקודמת שופץ הארמון המפואר ולמרות התנגדות ציבורית קשה נבנה בו אגף מודרני יותר שמכיל פרמידות זכוכית סופר מודרניסטיות. יוצריו טענו שבאמצעות הפרמידות מתכתב המוזיאון המפואר עם שאר פלאי העולם העתיק אולם חלק מכריע מחובבי העיצוב טענו שמדובר במגלמוניה אדריכלית שפוגמת ביופיו של המבנה העתיק.

כמובן שאם אתם מתעדים לבקר בפריז, זכרו לשריין לצד התקציב והזמן למלונות, השכרת רכב בחו"ל, מסעדות ואטרקציות גם ביקור של לפחות יום בארמון- מוזיאון הלובר. מדובר בחוויה בלתי נשכחת.

 

בחלקה השני של הכתבה נסקור מוזאונים נוספים ברחבי העולם...

 

 קרא עוד

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק