search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

אומנות יהודית עכשווית מודרנית

היהדות, בשונה מדתות אחרות,אינה מוגדרת אך ורק כדת אלא כתרבות בפני עצמה וכתרבות מפותחת ועתיקה היא כוללת גם מסורת אומנותית עתיקת יומין. לכאורה, הציווי מהעשרת הדיברות "לא תעשה לך פסל וכל תמונה..." אמור היה להביא לכך שבני הדת והתרבות היהודית לא יעסקו כלל באומנות אולם חכמי האומה השכילו להבין את המשמעויות הנסתרות של הפסוק וקבעו שכל עוד אמנות יהודית אינה משמשת לפולחן הרי שאין בכך כל פסול.

אזכורים ראשונים לאמנות יהודית שורשית ניתן למצוא בכתבים עתיקים מתקופת המקרא ובית ראשון, בני ישראל נהגו לעטר את בית המקדש  באומנות ברמה גבוהה, כזו שהייתה נהוגה בעמי קדם אולם את עיקר התפתחותה של האומנות היהודית נהוג לשייך לתקופת הגולה שהגיע מייד אחרי חורבן בית המקדש השני.

האומנות היהודית, יודיאקה, עיטרה את בתי הכנסת הרבים כמו גם את ביתהם של היהודים בכל תפוצות ישראל. לאומנות היה תפקיד חשוב ביצירת הבידול התרבותי של הקהילות היהודיות מן הגויים וזאת לצד תפקידה הפונקציונאלי של האמנות בשיפור חזות המבנים.

בין הסממנים הבולטים של אמנות יהודית ניתן למנות את ציורי התנ"ך – ציורים אשר מנציחים מאורעות או אישים מכתבי הקודש, ציורים של גדולי האומה במהלך הדורות, סמלים יהודים כמו אריה יהודה, הרימון, מגן דוד וכו' כאשר שריגי הגפן וצורות א-סימטריות אחרות עוברות בין כל פרטי האמנות היהודית כחוט השני ומקנים לה את יחודה. לצד האומנות החזותית כפי שהופיעה בתמונות, בפסיספסים ובציורי הקיר, נהגו היהודים לעצב בצורה מוגדרת גם את כלי הקודש ואבזרי הפולחן כך שלפעמוטים, כוסות היין, כתרי התורה ושאר החפצים בבית היהודי או בבית הכנסת היה יחוד משלהם.
 
לקראת תחילת המאה התשע עשרה, כתוצאה מהשפעות עולמיות, שינתה גם האמנות היהודית את פניה ולצד השימושים המסורתיית והדוגמאות המסורתיות החלו להראות נצני מודראניזם באמנות היהודית המסורקתית וכיום אומנות יהודית מודרנית היא מאבני היסוד של הז'אנר.

פורטל האמנות ארטפול מסקר את אומנות יהודית מיום היווסדו, אזור זה באתר מרכז כתבות מרתקות, מאמרים אקדמיים וידיעות חדשותיות בתחום האומנות היהודית. קריאה נעימה.

נחנכה הגלריה האחרת ע"ש צפורה לוריא במכללה האקדמית לחינוך "תלפיות" בחולון.

הגלריה האחרת לאומנות שפעלה עד לפני כשנה במכללת "תלפיות" במשכנה הישן בתל אביב , נחנכה ב-25.11.09 במשכנה החדש של המכללה האקדמית לחינוך "תלפיות" בחולון. הגלריה נקראה על שמה של מבקרת האומנות והתרבות המוערכת ציפורא לוריא שנפטרה לפני שנה . לוריא אצרה את הגלריה ל אומנות במשכנה הישן במשך מספר שנים.

גלו-יה , על כיסוי הראש הנשי ביהדות, תערוכה קבוצתית בגלריה הלל 17 בירושלים

הגדה של יצירה - בחג פסח הקרוב, ולאחריו כ- 40 אמנים צובעים , את תל אביב יפו

כ- 40 אמנים מובילים, ציירים, פסלים וצלמים מציגים בתערוכה קבוצתית גדולה המהווה אירוע מיוחד וראשון מסוגו במרכז עמיעד , בשוק הפשפשים ביפו.

גלריה הלל 17- גלריה חדשה לאומנות נפתחת במכללת ליפשיץ במרכז העיר ירושלים .

גלריה הלל 17, גלריה חדשה לאומנות שתיפתח באמצע חודש פברואר במרכז ירושלים (רחוב הלל 17), מצטרפת לשורה של גלריות וחללי תצוגה שנפתחו בשנים האחרונות בירושלים. את הגלריה אוצר ומנהל אבנר בר חמא.

יונה ויטל-רבינוביץ בתערוכת יחיד חדשה

תערוכתה החדשה של יונה ויטל-רבינוביץ המוצגת עתה באוניברסיטת בר אילן בספריה המרכזית, נקראת " מעגל החיים היהודי".
התערוכה מתארת את החיים המסורתיים של היהודים במזרח אירופה לפני השואה. דרך 37 פסלים ויטל מציגה ילדות, בגרות זיקנה, ארועים, הווי, חינוך,חתונה יהודית, אשת חיל ועוד. הפסלים עשויים מחימר שרוף וצבועים בצבע מטלי. כמה מהן יצוקים בברונזה

צפורה לוריא – מאת אבנר בר חמא

ציפורה (ציפי) לוריא שהלכה לעולמה השבוע , היתה דמות מוערכת ומקובלת בסצנה האמנותית הישראלית , פעילותה המגוונת כמרצה , אוצרת , יועצת , חברה בועדות רבות ועוד' נעשתה בדרך אצילית ומיוחדת , כותב אודותיה אבנר בר חמא אמן ושותף לדרכה.חברים ומוקירי זכרה מוזמנים להוסיף דברים וזכרונות ואנו תקוה שהדברים ישמשו פינה חמה להנציח את דמותה המופלאה.

כנס בינלאומי נרחב, "הנוכחות היהודית באמנות" , באוניברסיטת בר אילן

מכתבו הידוע של הרב קוק ,על ההספד שנשא להרצל ,היווה מקור למיצג החדש "תורה-עם וארץ" של אבנר בר חמא

אמנות יהודית עכשוית –"אור הגנוז" ו"זכר" ,תערוכות חדשות סוף 2007

אבנר בר חמא ורות קסטנבאום בן-דב בתערוכות חדשות. בר חמא בתערוכתו החדשה "אור הגנוז" בגלריה "היי טאצ' " בהרצליה ,ורות קסטנבאום בן-דב בתערוכה "זכר" בגלריה האחרת במכללת תלפיות בתל אביב.

אלבום מגן דוד - תערוכה קבוצתית של 25 אמנים

"אלבום מגן דוד" , תערוכה קבוצתית של 25 אמנים , חברי קב' "ולא הצלחתי להגיד" ואומנים אורחים ,בבית העתונאים ,רח' קפלן 4 ת"א.17.4.08-8.5.08

בהמשך הסקירה דברים מאת עמילי גלבמן -האוצרת ,זאב ברקן -יוזם התערוכה , וזיוה רענן- עתונאית ....

יו"ש - עו"ש ? – תערוכה קבוצתית בגלריה האחרת

מתישבי יהודה ושומרון ותומכיהם , נבחנים פעמים רבות בהקשר לשיח הציבורי והתקשורתי סביב המאבק הפוליטי אודות ההתישבות ביש"ע ."העשייה התרבותית של מגזר זה" ,אומר אבנר בר חמא אוצר התערוכה , " נדחקת וזוכה לחשיפה מועטה ....

הפאר והתחכום של אמנות בתי הכנסת ברומניה

כנס מדעי בינלאומי מלווה בתערוכת צילומים ,של המגמה לאמנות יהודית באומיברסיטת בר אילן והמכון לתרבות רומנית (ICR) בתל אביב , פתיחה ב-24.2.08

צופיה הליכות ביתה ,נחמה גולן בהייטאצ'

תערוכתה של נחמה גולן , בהייטאצ' מקום לאמנות עכשווית בהרצליה
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק