search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
שיאים ליצירות של קמיל פיסארו ואברהם מינטשטיין , במכירה הפומבית של מצארט ב-30.11.08 בירושלים
Camille Pissarro (הגדל)

דומה שהקהל הרב שפקד את אולם המכירה הפומבית במלון המלך דוד בירושלים , הפתיע אף את מנהלי בית המכירות מצארט ,במיוחד לאור המשבר הכלכלי הטורד את מנוחתם של הרוכשים הפוטנציאליים.

המכירה של "מצארט" ב-30.11.08 הניבה שיא עולמי ושיא ישראלי ,מכירה זו היתה  הראשונה בירושלים של יצירות מופת באמנות , פדיון המכירה עלה על 3.5 מליון דולר. חרף המשבר הכלכלי והקריסה בשווקי העולם, יצרה המכירה הפומבית ליצירות אמנות שנערכה זו פעם ראשונה בירושלים, שני שיאים משמעותיים. היצירה היקרה ביותר במכירה היתה "איכרה בנוף כפרי" משנת 1877 של הצייר היהודי צרפתי קמיל פיסארו (Camille Pissarro)  שהשיגה 696,000 דולרים מידי קונה בארה"ב; זהו סכום שיא ברכישת יצירת אמנות במדינת ישראל ראובן רוביןבמכירה פומבית. שיא נוסף והפעם שיא עולמי, השיגה התמונה  "איכרים"  משנת 1928  של הצייר היהודי אוקראיני  אברהם מינטשיין   Abraham Mintchine )  ) שנמכרה ב- 120,000 דולרים; זהו סכום שיא שטרם שולם במכירה פומבית בעולם ליצירה של האמן שנמכרה פי 3 מההערכה המוקדמת ונחשבת משמעותי .


במכירה של בית המכירות הפומביות הירושלמי "מצארט"  ביום ראשון האחרון נמכרו כ- 60% מהיצירות שהוצעו למכירה,  131 מתוך  230.  מחזור המכירה הכולל הסתכם בכ-3.5 מליון דולרים.

לדברי אורי רוזנבך, מנכ"ל בית המכירות "מצארט" בירושלים, יצרה המכירה מספר הישגים שטרם היו: בראש ובראשונה הפיכת ירושלים לבימה עולמית של מכירה פומבית ליצירות מופת, שעד כה נמכרו בין היתר רק בניו-יורק, פריז, לונדון ותל-אביב. הישג נוסף הינם הסכומים שהשיגו 7 יצירות מיוחדות: היצירות
של פיסארו ומינטשיין; תמונתו של ראובן רובין "העיר צפת 1947" נמכרה ב- 163,200 דולרים; תמונתו של נחום גוטמן "ירושלים 1960" נמכרה ב- 120,000 דולרים; תמונתו של מאנה כץ "טיול שבת" נמכרה ב- 96,000 דולרים ותמונותיו של מואיז קיסלינג "פרחי דליות 1950" וכן "פרחים 1919" השיגה כל אחת 66,000 דולרים.

מתוך 52 יצירות בבעלות אילי הון אמריקאים ובריטים מתחום הנדל"ן שהועברו לאירוע ברכבת אווירית כדי להשיג מזומנים ומיד, נמכרו 41 תמונות המהוות 80% מהכמות שנחתה בארץ. התקבול ממכירת יצירות אלה הסתכם ב- 2,251,440   דולרים.(כל הסכומים שהוזכרו כוללים את עמלת בית המכירות והמע"מ עליה)

 

לדברי רוזנבך, התוצאות שהושגו מעידות כי למרות הקריסה הכלכלית בעולם, משקיעים ואספנים חוזרים לאפיק השקעה אמין המוכיח עצמו זה שנים כאפיק השקעה יציב המיניב לימים גם תשואה משתלמת.


מבית המכירות נמסר כי מבין הרוכשים היו  64%  אזרחי חוץ שביצעו הרכישות חלקם באמצעות הטלפון והאינטרנט וחלקם נכחו במכירה ; יתר הרוכשים היו אזרחים ישראלים. 

 בית המכירות הפומביות "מצארט" מתכנן לקיים את המכירה הבאה שלו בירושלים בפברואר 2009.

 פרופיל בית המכירות, כפי שנמסר ע"י מצארט:  בית המכירות הפומביות "מצארט" בבעלות האמן לוסיאן קריאף (Lucien Krief), נוסד בשנת   2006 ממיזוג הפעילות רבת השנים של בית המכירות "מצא" ברמת-גן וגלרית קריאף בירושלים. כל שנה מקיימת "מצארט" שלוש מכירות מרכזיות ובהן כ- 1000 פריטים במחזור מכירות של כ-12 מליוני דולרים. יצירות שיש בהן פגיעה באושיות האמונה והמוסר היהודיים כמו למשל עירום או יחסים חד מיניים, אינן משולבות. מבין 7,850 האספנים, החובבים, המשקיעים והסוחרים הנמנים על הלקוחות ודורשי קטלוג המכירות, 68% הם אזרחי חו"ל והשאר ישראלים. בתפקיד מנכ"ל "מצארט" מכהן אורי רוזנבך (Uri Rosenbach) והאוצר הראשי הינו אורן מגדל (Oren Migdal). חלק מההכנסות משמשות לרווחת נזקקים ובתי חולים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

עוד על עסקי אמנות , מכירות פומביות ושוק האמנות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק