search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
תבנית נוף- ניסן בר דיין בבית סוקולוב בתל אביב

 

תערוכה זו של ניסן בר דיין הינה תוצאה של מפגש עוצמתי עם הטבע.

מרחבים שלמים של שדות ושמיים אשר קרני שמש מבליחות בתוכם נגלים בציוריו. העוצמות של משטחי הנוף מאזנות אחת את רעותה. נופיו של בר דיין אינם פסטורליים אלא נופים לא מעובדים -מדבריים, קוצניים, פראיים, צחיחים, בתוליים. תחושת המרחב ניכרת בהם מאוד.

הנופים מצויירים בד"כ בין הסתיו לקיץ, ושומרים על שקט ואיזון . הנופים גם מייצרים כוח פנימי טעון.

בר דיין נשבה ביופיים הטבעי של הנופים בארץ ישראל וציוריו נוצרו מתוך זיקה למקום.

 

הוא מביע בציוריו את אהבתו העמוקה לנופי הארץ. הוא מעביר את הפיוט שבנוף על ידי ציור של פיסות ותבניות נוף,  ומזמין את הצופה לחוות את גדולתו של הטבע.

בר דיין מצייר נופים שמפגשים מורדות הרים מסולעים עם עצי ברוש/זית, שדות קוצים עם פיסות שמים, שדה חיטה עם שביל עפר. דרך פעולתו אינה לצייר את נופיו בטבע, אלא רגעי המפגש עם הנוף מתועדים על ידי מצלמה ואלו מצוירים לאחר מכן על הנייר בסטודיו. את הקומפוזיציה שצילם הוא מעביר לנייר לעיתים  עם הוספה או גריעה של פרטים מתוך הנוף.

האדם אינו נוכח בנופים אלה באופן פיזי, אך עקבותיו מורגשים לעיתים באמצעות דרכי עפר, שדות מעובדים, או גדרות. ציור עדין זה מבטא התבוננות והקשבה לנוף, ללא כוחניות וללא תאוות שליטה של האדם בטבע.

 

הנופים מסמלים עבורו קשר מיסטי עם אדמת הארץ, ולכן לציורי הנוף יש משמעות עמוקה בעיניו. בחירת הנופים מושפעת מהנרטיב האישי ומהנרטיב הלאומי. ההתבוננות בנוף מעוררת אצלו גם געגועים נוסטלגיים לארץ ישראל היפה, שבחלקה איננה עוד.

ההסתכלות בנופים היא כה עמוקה עד כי היא  סוחפת את המתבונן לדמיין כאילו הוא נמצא פיזית במקום עצמו.

 

 

 

בציוריו שולטים צבעי אדמה על כל קשת הגוונים, וכן שחור ולבן. השימוש בצבעי פסטל מאפשר לו להגיע לאיכויות ולהקפדה מרבית בדקויות של גוונים.

באמצעות צבעוניות מונוכרומית מעביר בר דיין את תחושת הנופים המוכרים של הארץ.

צבעי הפסטל השחורים והלבנים מגבירים את עצמת הנוף ויוצרים נוף אקספרסיבי ודרמטי.

באמצעים מצומצמים, דיוק ומיומנות מעביר בר דיין תחושה של נוף קשה. צבעי השחור והלבן מעצימים את תחושת הצבע על אף שהצבע אינו שם.

 

 

שליטתו בטכניקת הציור בגירי פסטל נותנת בידו אפשרות להעביר באופן נאמן ביותר את ייחודיותו של הנוף הארץ ישראלי ואת אור השמש המקומית היוקדת. הציור החושף את הפרטים הרבים של הנוף, עטוף במעטה של גוונים ואור המייצרים מכלול מורכב ועשיר.

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק