search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
אני כאמן... תערוכה קבוצתית בגלריה רוזנפלד
תערוכה בהשתתפות:

Azorro group (Oskar Dawicki, Igor Krenz, Wojciech Niedzielko, Lukasz Skapski), Zoya Cherkassky, Harry Dodge and Stanya Kahn, Andrea Fraser, Yair Garbuz, Michal Na'aman
Zoya Cherkassky (הגדל)

 

אני כאמן...

I as an Artist…

 

בהשתתפות פרויקט "תרבות.רו" (tarbut.ru)

 

Harry Dodge and Stanya Kahnהשימוש החלקי או המלא שעושים באירוניה זה המכנה המשותף לאנדריאה פרייזר, לקבוצת אזורו, להארי דודג' וסטאנייה קאהן, ליאיר גרבוז, למיכל נאמן ולזויה צ'רקסקי.

לא מדובר באירוניה כללית שמופנית לכל עבר, אלא בכזו שמופנית כלפי עצמם, כלפי עובדת היותם אמנים, וזהו ייחודם. זוהי התנהלות שמצריכה מידת-מה של אומץ לב, מכיוון שתפישת האמנות מלווה על-פי-רוב בחשד, לא מצד אנשי המעגל הפנימי, אלא מצד הצופה.

כיוון שחשד זה כה סמיך ומעיק, פיתחנו אמצעי אבטחה: הקמנו מוזיאונים,  כתבנו קטלוגים, ופרסנו רשת ביטחון כלכלית על מנת לאשש את מרכיב הערך, שהרבה פעמים אינו מובן מאליו. לכך הוספנו את מעמד האמן, היוצר, המבדל את סך הטעויות שלו משלך. זהו מעמד הרואי, פריך, נשגב ומגוחך בעת ובעונה אחת, ובגלל שמעמד זה כה שביר, כל אמירה אירונית עליו היא בחזקת סכנה. אתה מצדך, כצופה, יכול לגחך, אך אינך מצוי בעמדה המאפשרת לך להבין את הדבר שעליו גיחכת.

Michal Na'amanמדובר בפתולוגיה בלתי פתירה, אלא אם כן המגחך הוא גם מושא הגיחוך. משום כך, בשעה שאמן נוטל על עצמו את תפקידך, תפקיד הצופה, הוא מסכן את עצמו פעמיים: פעם אחת משום שהוא מאשש אצלך חשד קדום, ופעם נוספת משום ששלילה כפולה זו – האמן כפרקליטו של השטן – מבצעת מהלך סוקראטי-כמעט; מתוך השאלות שהוא מציב מסתמנת תחילתה של הבנה המורה כי ייתכן ששניכם – הן האמן והן המתבונן – ניצבים, למעשה, בצד אחד של המתרס.

האמן מערער את מעמדו בניסיון לשבור מעגל הרמטי בעל רטוריקות ידועות מראש, ומהווה הודאה בחלקים המטמטמים של ההקשר החברתי שבו נתונה אמנותו, בעובדת היותה תלויה בסד תיאורטי התומך בסבירותה הכלכלית; בד בבד, זהו גם ניסיון מעניין ליצירת אמנה אחרת בינו לבינך.

בתערוכה זו מוצבים אמנים, הבאים מתוך הממסד האמנותי, מערערים על מקומם במסגרתו ומגיבים עליו, ולעומתם – אמנים שאינם שייכים, או עדיין אינם שייכים, לממסד, אך הם מגדירים את עצמם באמצעות אותן קואורדינטות מיתיות, המשמשות את הממסד לשמירה על סטטוס האמן. אמנים אלה שמחוץ לגדר הם חולמי החלומות האותנטיים ביותר שבנמצא; אם תרצו – שומרי הגחלת. אהדתנו כלפיהם היא טוטאלית, ואין בה ולו קורטוב של פטרונות חשודה מצדנו. אנחנו בעד כולם.

תאריך נעילה: 24/1/2008

 

לפרטים: גלריה רוזנפלד, רח' דיזנגוף 147, תל אביב, טל': 03-5229044
שעות פתיחה: ימים ג'-ה', 19:00-12:00, יום ו', 14:00-11:00; שבת, 13:00-11:00

....

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק