search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
ציבי גבע - "תל דברים" תערוכה חדשה במוזיאון תל אביב לאומנות
הפתיחה: יום חמישי, 13 בנובמבר 2008
אולם יוסף ורבקה מאירהוף
אוצרת אורחת: הדס מאור
הגדל

ציבי גבע בתערוכתו החדשה במוזיאון תל-אביב לאומנות מציג כמה מסדרות הציור המוכרות והחשובות ביצירתו, ובהן חלונות, בלאטות, כאפיות, קוצים ופרחים, הרים וציפורים. המאפיין העקרוני למבנה הפעולה של גבע הינו העבודה על סדרות נושאיות מוגדרות לאורך פרקי זמן ארוכים, תוך כדי ובמקביל לעבודה על פרויקטים נבדלים נוספים. התערוכה מאפשרת להכיר לא רק את הדימויים, השפה והמשמעות המאכלסים כל אחת מן הסדרות כשלעצמה, אלא גם ובעיקר את היחס המרתק שנבנה בין הסדרות השונות, ועם תמונת העולם המורכבת והייחודית שנוצרת באמצעותן.

 

בתערוכה יכללו  ציורים מסדרות שונות שנעשו החל מסוף שנות השמונים ועד היום, עם דגש מיוחד על ציורי ההרים מן השנים האחרונות. כמו כן תכלול התערוכה מיצב חדש וספציפי למקום.

 

התערוכה מלווה בקטלוג מקיף, שכולל מאמרים מאת הדס מאור, אוצרת התערוכה, ומאת חוקרי האמנות בארי שוובסקי ודייויד שפירו. בקטלוג כ-150 עבודות המתעדות את יצירתו של גבע  משנות השמונים ועד היום.

 

ניתן לראות שסדרות הציור של גבע מורכבות מעבודות שכבתיות, שגם אם דימוי מסוים נראה כאילו  נוכח על פניהן – מכילות רבדים רבים נוספים שבתוכם מתחוללים מהלכים של הסתרה וגילוי , של הפשטה ופיגורציה. רבדים אלה כמוהם כשכבות ארכיאולוגיות מצטברות, הטומנות בחובן ערב-רב של התייחסויות לתולדות האמנות, למקום, לפוליטיקה, לביוגרפיה, לפחד ולכמיהה. בתוך כך מעניין לעמוד על האופן שבו שאלת הציור נוכחת בעבודתו בכפיפה אחת עם השאלה הפוליטית והתרבותית, ובעיקר כיצד, בה-בשעה, האחת מסווה ומסתירה את האחרת. באמצעים של הסטה ושיבוש, צבירה וחזרתיות, גבע טורף שדות פעולה ומשמעות נתונים לכאורה ומייצר הכלאות לימינליות, המבקשות לפתוח אפיקים דיסקורסיביים חדשים.

 

עבודותיו נושאות מטען אקספרסיבי כובש ומפתיע, ותהליך העבודה כולו מושתת על יצירת מתח דיאלקטי בין ניגודים ועירוב של שדות שיח ופעולה שונים, אף אם גישתו למהלך הציור מושגית ביסודה. עירוב המבקש, לעולם, להיוותר היברידי, רב-תרבותי, בלתי אחדותי, רב-משמעי ומאפשר התייחסות בו-זמנית לשאלות של ציור ולשאלות פוליטיות ותרבותיות.

בתוך כך עבודתו ספוגה במורכבות הבלתי אפשרית של הקיום הישראלי-פלשתיני במרחב נתון, רוויה במודעות כואבת, קשה ומפוכחת. היא חותרת לפירוק מושגי היסוד של המקום, התרבות והזהות שבמסגרתם אנו חיים ופועלים, ולנגיעה בשאלה הרגישה מכל: שאלת השייכות של המקום לתושביו, פלשתינים וישראלים כאחד.

 

אודות ציבי גבע

 

ציבי גבע הוא יליד קיבוץ עין שמר, 1951, שהציג תערוכות רבות בארץ ובעולם.

ציבי גבע מכהן כראש המחלקה לאמנות במדרשה לאמנות, בית ברל.

התערוכה והקטלוג בחסות בנק הפועלים (לוגו); בתמיכת אוסף משפחת ברנדס, תל אביב,

ובסיוע תרומה בעילום שם.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק