search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
תערוכה חדשה במוזיאון נחום גוטמן - צייר- תייר: רשמי מסע ותנועה במרחב אוצרת: טלי תמיר
התערוכה החדשה שתוצג במוזיאון גוטמן לאמנות, בתאריכים 9.7.08-31.10.08- " צייר- תייר " - רשמי מסע ותנועה במרחב- עוסקת במסעות בעולם, במיוחד של ציירים, כאלה שבמקום לצלם ככל תייר מזדמן, הם מציירים בתוך מחברת-רישומים, יומנים, מפות או מכתבים.
נחום גוטמן , ככר טרפלגר (הגדל)

במרכזה  של התערוכה  יוצגו עבודות מאוסף הציורים של נחום גוטמן , שצוירו באתרים שונים בחו"ל במסגרת מסעותיו : ציורים מפריז, לונדון, הולנד, יוון, איטליה יוחנן סימון , מכתב מפלינס שוויץועוד. ציורים אלה לא הוצגו מעולם, כיוון שלא תאמו את הדימוי של נחום גוטמן כצייר נוף ארץ-ישראלי.  לצד ציוריו של גוטמן יוצגו עבודות של אמנים שונים, ברובם  אמנים עכשוויים:  לארי אברמסון, ,מיכל בוננו, אריק בוקובזה, נעה יערי , יוני בן שלום , יוחנן סימון,  אלעד פרבר, פיני צינוביץ, איתן אלדר וטל שושן, העבודות הינן ספרי מסע ועבודות שונות שנעשו בזמן או בהשראת מסעות וטיולים בעולם.

 

מתוך הרשמים הקונקרטיים, עולה בתערוכה משמעותם של המסע ושל התנועה במרחב – החל ממסע  בתוך הבית ואל החורשה שמאחוריו, דרך טיולים תיירותיים באתרים ידועים כמו לונדון, פריז או חופי סיני ועד למסעות  לארצות  רחוקות.

 

התערוכה נעה בין הציור המרהיב של כנסיית נוטרדאם של נחום גוטמן, לבין ציורי טל שושן , המשוטטתמפות העולם של נעה יערי; בין  "המסע הגדול" של לארי אברמסון וילדיו לקטוף פטריות בחורשות קריית יובל בירושלים לבין הטיול המשפחתי של פיני צינוביץ ללונדון ולהודו ועד למסע ההרפתקני של טל שושן לעיר פנום פן בקמבודיה.

 

למרות שמסורת ניהול יומני מסע  מצוירים , נטועה במאה ה-19 ונראית אנכרוניסטית  בתקופה שבה הצילום מאפשר לצבור רשמים בכמות ובאיכות מרשימה, נראה שיומן המסע הכתוב  והמצויר שרד ונותר אובייקט בעל משמעות.  בין הפנקס האישי לבין מפת העולם הגדולה טמון סודו של המסע:  ציירים ורשמים, שהנייר והעיפרון מלווים אותם,  משתמשים בספר הסקיצות  כיומן אינטימי המעביר לא רק נופים מדהימים ואתרים נודעים אלא דווקא רשמים זעירים, דמויות חולפות  והלכי רוח משתנים.

טלי תמיר ,אוצרת התערוכה , כותבת עליה :

התערוכה צייר-תייר: רשמי מסע ותנועה במרחב יצאה לדרך מתוך קבוצת ציורים שצייר נחום גוטמן בהשראת מסעותיו בעולם, במיוחד בלונדון ובפריז. מי שמזוהה כל-כך עם ציור נוף ארץ ישראלי התגלה גם כצייר נלהב של קתרלת נוטרדאם בפריז ושל כיכר טרפלגר בלונדון. במרכז הכיכר המפורסמת, טובל באורות זוהרים ומוקף בבניינים מפוארים, יושב לבדו על ספסל  - התייר. לבוש בחליפה שחורה, מנותק מהאנשים הנעים בכיכר, הוא מביט בהשתאות על המראה שסביבו. ספק דיוקן-עצמי, ספק דמות סמלית, מגלם התייר הבודד את מהות ה מ ס ע, אם ללונדון ואם להודו הרחוקה: היותך זר ומשתאה, פתוח לרשמים וסופג את העולם.

לצד ציוריו של נחום גוטמן מוצגים יומני מסע ומכתבים מצוירים של עשרה אמנים שיצאו למסעות שונים: החל ב'סיבובים' קצרים מסביב לבית ועד למסע ארוך לקמבודיה; החל בטיול משפחתי לחופי סיני ועד למסע אישי אל ההיסטוריה התרבותית של אירופה; מסע החוזר אל שורשים משפחתיים או מסע למקום לא-נודע. כל נוסע בונה לו את מסעו-שלו על-פי מידותיו וצרכיו, אך כל מסע הוא עולם ומלואו. 

הנוסעים בתערוכת המסעות הזו הינם נוסעים אמיתיים, שיצאו מבתיהם ליעדים שונים. המשותף להם הוא שני חפצים שלקחו עימם למסע: מחברת סקיצות וכלי רישום. העיפרון, העט או המכחול, לצד מחברת הסקיצות והנייר, משמשים אותם כתחליף למצלמה. בעוד שהמצלמה יכולה רק לאגור בתוכה אינוונטר של דימויים, גם אם העידן הדיגיטלי אינו מגביל את מספרם, המחברת, או הפנקס, בעלי הדפים הלבנים והריקים, מציעים מרחב פתוח וגמיש הסופג אל תוכו הרהורים, רעיונות, מתחים ורגשות. בעוד שעידן הבלוגים והמיילים מציע דיבור ישיר ופתוח לכל, המחברת נשמרת בכיסו או בתרמילו של בעליה והיא אינה חשופה לקוראים מזדמנים. היד מלווה את העין בזמן אמת, ומי שבורך במתנת האל המופלאה של יכולת רישום מהירה, מוצא בה, במחברת, "ידידה נאמנה", כפי שכתב עליה נחום גוטמן. (טלי תמיר , האוצרת)

 

על המשתתפים והעבודות בתערוכה:

נחום גוטמן:  ציורים  מאתרים באירופה הקלאסית בהם מצליח גוטמן לבטא את ממד הזרות וההשתאות המתקיים במסע התיירותי: כנסיות , רחובות וכיכרות פריזאיים,  סצנה חוזרת ונשנית מכיכר טרפלגר בלונדון. רישומים מביקור ביוון ובאי קרטגו, ציור מכפר הולנדי, גשרים על נהר התמזה הלונדוני ואיורים ל"דבר לילדים" לאגדות עולם. כמאייר וככותב ב"דבר לילדים" פתח גוטמן צוהר לילדים הישראלים של שנות הארבעים והחמישים, שלא יכלו לחלום על מסע לחו"ל וכתבותיו של הצייר הכותב נחום אפשרו להם הצצה לעולמות אחרים ולתרבות שונה.

יוחנן סימון עזב את קיבוצו ואת ביתו בראשית שנות החמישים ונסע למסע ארוך לברזיל. לבנותיו שנותרו בקיבוץ הוא שלח מכתבים מצוירים המתארים את הרפתקאותיו בדרום אמריקה. המכתבים מצוירים בצפיפות והופכים למעין קומיקס מסופר באופן מרהיב ומפורט, המסתיים במילות פרידה ואהבה של 'אבא'.

"ספר המסעות הגדול" של לארי אברמסון ושלושת ילדיו – יונתן, רוני ותמר, הוא ספר משפחתי שנלקח לכל טיול ויציאה מהבית ושימש כיומן מסע משותף של האב הצייר וילדיו , הם ציירו את המסע לסיני, את הטיול לקטיף הפטריות אחרי הגשם הראשון בירושלים, את הביקור בקניון מלחה שליד ביתם ואת המסע הגדול באמת לסן פרנסיסקו.

מיכל בוננו מציגה ספר מסע לאירופה,  זהו מסע אישי  אל ימי הזוהר של הציביליזציה האירופית על גיבורי התרבות המפורסמים שלה. בוננו מציירת וכותבת יומן פגישות פרטי שלה עם ערים, מיתוסים קולינריים וגיאוגרפיים, עם סופרים, משוררים, מלחינים ומדינאים ידועי שם. היא אינה מוותרת על אף אטרקציה תיירותית בערים השונות ונעה בין הבנאלי ביותר לבין האטרקטיבי והמרגש ביותר.

אריק בוקובזה מציג ספר-מסע מצויר וכתוב שצויר במסע למרוקו, ארץ הולדתו. הספר מצויר בסגנונו המיוחד ומערב סממנים מזרחיים עם סגנון ילדותי-נאיבי במכוון. הספר צבעוני ומתאר דמויות מזרחיות וסצנות קטנות במהלך המסע.

יוני בן שלום, רשם וטייל רב-ניסיון, הנוסע למסעות ארוכי טווח על אופנוע, כותב יומני מסע מפורטים. כרשם אובססיבי הוא ממלא דפים שלמים בזיכרונות ויזואליים עמוסים הנצברים בראשו.  הדפים הללו הופכים למסע בפני עצמו על-פני הדף.  במסעותיו באזור הנגב , נהג  לצייר על מפת הדרכים שלקח עמו והפך את המפה עצמה ליומן מסע מצויר .

נעה יערי – מציגה מיצב  הבנוי מציורים  על מפת העולם ומדימויים הקשורים לגלובוס.  באמצעות מפות העולם ומטאפורת המסע על-פני כדור הארץ מנסה יערי לבדוק את טיבו של העולם בהשראת ההנחה הפילוסופית על "הטוב בעולמות", על ארבעת היסודות המרכיבים אותו ועל היותו מכלול שלם ועשיר הנתון לחקר האדם ומושא להתבוננותו.  

אלדר פרבר, צייר ריאליסטי-קלאסי,  ספרי הסקיצה שלו מכילים בתוכם שני סוגים של מחוות: מחוות לנופים, לדמויות ולבניינים  ומחוות של צייר העולה לרגל למוזיאונים ורושם בפנקסו פרטים מתוך ציורים קלאסיים: ראש מתוך ציור של רמברנדט, פרט מתוך ורמיר, קומפוזיציה של קורו. ספר הסקיצות המוצג  היה איתו בגרמניה, לשם נסע בעקבות הביוגרפיה של אביו, שהיה כלוא במחנה העבודה הגרמני זקסנהאוזן .

פיני צינוביץ, שנפטר לפני כשנתיים, מיוצג בתערוכה באמצעות 3 ספרי סקיצות שצייר במהלך טיולים משפחתיים ללונדון ולהודו וסדרת פתקים שנכתבו לאשתו עירית על-גבי פתקים המדווחים לה על מהלכיו ונדודיו במתחם הקיבוץ .ספרי הסקיצות של צינוביץ חושפים  יד קלה ורישום רגיש ומהיר אך  בהיר וחריף.

איתן קדמי יצא למסע קלאסי במזרח, בהודו, כשבתרמילו ספרי סקיצות. כרשם מיומן הוא החל לצבור חוויות ודמויות שפגש אל תוך דפי הספר, ובהדרגה צרף אליהם סמלים רוחניים של ההוויה ההודית.  החוויה ההודית עולה תוך דפדוף בפנקס: התנתקות מריאליזם אל תנועה וזרימה במרחב הדף.

טל שושן מציגה סרט הבנוי כיומן מסע מצולם של תיירת ישראלית בעיר הקמבודית פנום פן. הסרט מפגיש נקודת מבט גיאוגרפית-תיירותית עם נקודת מבט מיתולוגית: סיפורה של שושן כתיירת חרדה בעיר הזרה וסיפורה של פנום פן היפה, מייסדת העיר.  לצד הסרט תציג  סדרה של גופי-דרכים שיצרה ממפות טופוגרפיות.

 

פתיחה  חגיגית במוזיאון  :יום שלישי ה- 8.7.08, בשעה 20:00

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק