search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם
"חומר ללא חומר" תערוכת אמנות נייר, של 39 אמנים ,ממיטב אמני הנייר בארץ ואמנים אורחים מחו"ל
"חומר ללא חומר" האלכימיה של הנייר ,תערוכת אמנות נייר של 39 אמנים ,ממיטב אמני הנייר בארץ ומספר אמנים אורחים מחו"ל ,במוזיאון ארץ ישראל, ת"א

פול ג'קסון (הגדל)

אוצר: פול ג'קסון

 

אוצר התערוכה, פול ג'קסון תר ברחבי הארץ אחר אמני נייר ייחודיים בכדי להעמיד בתערוכה תמונת מצב לאמנות זו בישראל, תוך שימת הדגש על בחירת עבודות שונות במהותן ובסגנונן ולייצג תמונת מצב מורכבת ומגוונת.

פול ג'קסון הוא אמן נייר מקצועי מאז 1982. פסליו בקיפולי נייר הוצגו במוזיאונים וגלריות ברחבי העולם. פרסם כשלושים ספרים על אמנויות הנייר וביצע עבודות מסחריות רבות. מלמד בשנקר, בית-ספר גבוה להנדסה ולעיצוב.

 

Arie Kutzהתערוכה- "חומר ללא חומר"- שאצר פול ג'קסון ומוצגת עתה במוזיאון ארץ-ישראל בת"א, תמשך עד ה- 21.10.08 . בתערוכה עשרות עבודות מאת 39 אמנים בטכניקות שונות, כאשר החומר המרכזי והמוביל הוא הנייר שמעובד בשיטות שונות כמו עיסת נייר, לישת נייר, עיבוד "יבש" כמו אוריגאמי, מגזרות נייר, פיסול בנייר, דמויות נייר קופצות, רקמת נייר ועוד.

 

הנייר נמצא בכל מקום. בכל יום אנו משתמשים בו או פוגשים אותו יותר פעמים מכפי שאנו זוכרים –עיתונים, כתבי עת, ספרים , הדפסים, כרזות, צילומים, כרטיסים, אריזה, שטרות כסף, חשבוניות, קופסאות קרטון, נייר טואלט ועוד. מהפכת המחשוב של העשורים האחרונים הבטיחה משרד נטול נייר, אך בדור האחרון שילשה למעשה את כמות הנייר שבשימושו של כל עובד. רק לאחרונה הנפקת שטר ה- 20 ₪ החדש מפלסטיק העלתה שוב את נושא הנייר לכותרות. 

בין העבודות של האמנים המציגים בתערוכה: אהרונסון נעמה עם "חדר אישה"- נעמה אהרונסוןדמות אשה מתבוננת במראה בחדר הארונות עם אביזרי אופנה הכל מעיסת נייר; אלטרץ חנה עם "קיר מערה"-תצריב על נייר ממוחזר תוצרת עצמית,

בוקע איתי עם "אור וצל = חיתוך קיפול והדבקת נייר"; בלום דנה עם תכשיטי נייר ועלי זהב; בנאי רותי- עבודות מסקנטייפ וחוט ברזל; גולן מירי- עבודת אוריגמי ובה שני ספרי קודש או דת שלובים בסלילי נייר היוצאים מתוך הדפים החלקים; גורדון, המציג עבודה עם נייר עיתון יומי; מיכל גמזו מציגה מיצב עם כיתוב על גבי קופסאות נעליים כפרפראזה על המשפט ממחנות העבודה במלחמת העולם ה- 2 – "העבודה משחררת אהבה"; ג'קסון פול, אוצר התערוכה גם מציג עבודה משלו- "שתי ידיים פעמיים", תמונה  דו צדדית של ידי האמן בטכניקת קריעה וקיפול המשכפלות את הדימוי; כץ יהודית "פיתוח מבניות בחומר : אריגה-אוריגאמי"; יובל צפנת, מבנה גאומטרי מגלילי נייר טואלט וניטים, ועוד.

 

האלכמיה של אמנות הנייר

דנה בלוםמדבריו על התערוכה מדגיש ג'קסון את הרב גוניות של החומר- "נייר", את הקסם ביצירת אמנות מנייר ההופכת אותו בתהליך אלכימי מחומר זול ונחות ליצירה רבת יופי ויקרת ערך:

"רוב האנשים חושבים שנייר זה רק בשביל "קוואה – קוואה" (צפרדע הנייר) אך אמנים רבים מוצאים בנייר אפשרויות גלומות אין ספור.

זו התערוכה הראשונה לנייר בארץ ברמה הלאומית לכן חשבתי שרצוי להציג את המגוון הרחב, ואכן מצאתי שונות גדולה בין עבודות האמנים השונים.

הייתי רוצה שהמבקרים בתערוכה יתענגו על העבודות, שיהיו מופתעים, יש המון נייר סביבנו ביום יום ובתערוכה אנחנו מוציאים להם את החומר היומיומי הזה מהקשריו המוכרים, כשאני חושב על נייר אני לא מדפיס עליו או משתמש בו כדי לארוז את מנת הפיש אנד צ'יפס שלי, נייר עבורי עשוי להפוך לדבר מקסים, לאמנות".

עוד מוסיף ג'קסון: "יש דרכים רבות להכין נייר- מעיסת נייר עשויה ביד, שאז מרקמה יהפוך גס יותר וסיבי, לישת נייר או בדרך תעשייתית יותר, בדרכים "יבשות" או "רטובות", וישנן גם דרכים רבות לעבוד עם נייר – אוריגאמי או צורה של מתכת, הטווח הוא מאוד גדול.

אך נייר הוא לא חומר מסורתי לאמנות מערבית, זה קצת פריקי עבור אמן לעבוד עםEric Joisel נייר, ועדיין זה נחשב לאומנות ולא לאמנות. זה טוב כדי להדפיס עיתון אך בעיני הנייר מקפל בו סגנונות רבים ורב השימושיות שבו רק משחקת לטובת האמן.

אמן הנייר בעיני הוא אלכימאי, ערכו של הנייר עצמו נמוך, רבים מתייחסים אליו כמו לזבל, אבל מבחינת האמן זה זהב, החשיבות היא במה שאתה עושה ממנו.

למשל בנושא המיחזור הנייר הוא חלק מאוד חשוב, הנייר הוא חומר שלא שורד, כיצירת אמנות, זה לא כמו פסל אבן, כך שהאמנות הזאת, ממש כמו בפילוסופיה של המזרח הרחוק, תלויה ברגע החולף ובעצמם כך מעצימה את הנצח".

על תהליך אוצרות העבודות בתערוכה "חומר ללא חומר" הוא אומר: "עשיתי כמיטב יכולתי לבחור יצירות בעלות איכות המשקפות קשת רחבה של הקשרים, טכניקות וסגנונות אמנותיים, לרַבּות הצגת הנייר בתור משטח, מבנה ומִרקם, בתצורה הנדסית וכאמנות קונספטואלית, במלאכת יד מסורתית ובעיצוב מודרני.

מדינת ישראל התברכה ביוצרים ובאמנים, אך למרות זאת, הנייר כחומר ליצירה עדיין לא נהנה מהמעמד שאליו הגיע במדינות מערביות אחרות. על כן, חשבתי לנכון להזמין כמה אמנים מארצות אחרות להציג עבודות מסוגים שאינם מיוצרים (עדיין) בישראל. אני מקווה שהחלטה זו, השנויה במחלוקת בעיני אחדים, תרמה להעמדת תערוכה שלמה יותר".

 

השימוש ההיסטורי בנייר כאובייקט אמנותי

השימוש המסורתי והעיקרי של הנייר כתשתית לטכסטים או לתמונות קיים גם היום. ליפנים תרבות של עטיפה טקסית מורכבת שהתפתחה לאוריגאמי, קיפולי הנייר (ביפנית, אורי משמעו לקפל וקאמי משמעו נייר אך מבוטא כגאמי  – אוריגאמי(.

גזירת נייר היא אמנות סינית מסורתית הנפוצה גם כיום.

אולם, לפני כארבעים שנה, בעת "מהפכת התרבות" שהכריתה באלימות מסורות סיניות עתיקות מאוד, הגיעו ידיעות על אנשים שהותקפו ונרצחו על שעסקו בגזירת נייר.

ספרים ובהם דמויות בולטות וקופצות או חלקים נעים אחרים, כמו גלגלים מסתובבים, תמונות נעלמות, כנפיים מתנפנפות ודמויות הנמשכות בחוט יוצרו לראשונה באירופה לפני 700 שנה, בעיקר בספרי לימוד לשם הדגמת מושגים מדעיים. לקראת המאה ה-18 הם החלו להופיע בספרי ילדים. הספרים הראשונים שאנו מכירים אשר כללו דמויות תלת-ממדיות, הוצעו למכירה באמצע המאה ה-19 בלונדון וכעבור כמה  שנים גם בגרמניה.

צלליות דיוקן גזורות מנייר בצבע שחור היו אופנתיות באירופה באמצע המאה ה- 18 ונקראו "סילואטות", על שמו של שר האוצר הצרפתי הקמצן, אטיין דה סילואט, שנקשר לכל דבר שיוּצר בזול.

בשונה מגזירת הנייר בסין, גזירת הנייר באירופה מתאפיינת בסימטריה המושגת בקיפול הנייר לשתיים או יותר שכבות. מגזרת הנייר עדיין מקובלת בקרב קהילות יהודיות ברחבי אירופה ונושאיה שאובים מתחום היודאיקה.

בתקופה המודרנית, רק במהלך חמישים השנים האחרונות הפך הנייר עצמו לחומר שממנו יוצרים יצירות היכולות להימנות עם "האמנויות היפות", הרישום ומלאכת מחשבת בני זמננו, יותר מאשר עם עבודות מסורתיות או עם מוצרים שעוצבו בידי אומנים מיומנים. יש אמנים עבורם הנייר איננו עוד משרת נאמן אלא אדון.

 

"חומר ללא חומר"- 15.6.08 ועד 21.10.08

מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב

רח' חיים לבנון 2, רמת אביב. טל': 03-6415244

שעות פתיחה:

ימים ראשון עד רביעי 16:00-10:00

יום חמישי 20:00-10:00

שישי ושבת 14:00-10:00

מחירים:26-38 ש"ח

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק