search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

אוסטרליה הילידית: תרבות עתיקה הממשיכה להתקיים

26/04/2015
תליון מצדפת פנינה עם דמויות רוקדות. קין, 1926 (הגדל)

 במוזיאון הבריטי בלונדון תוצג החל מ-23 באפריל תערוכה המוקדשת לאמנות האבוריג'ינית, אמנותם של ילידי אוסטרליה. זוהי התערוכה הראשונה בבריטניה בהיקף כה נרחב שמציגה באמצעות חפצים את ההיסטוריה של ילידי אוסטרליה, גם בני השבטים האבוריג'ינים וגם תושבי האיים במצר טורס. התערוכה חוקרת את מערכת היחסים המיוחדת שניהלו ילידי אוסטרליה עם היבשה והים, מערכת יחסים המתפרשת על פני יותר מ-60,000 שנים. בנוסף, מסופר בה הנרטיב הייחודי החוקר את ההיסטוריה המורכבת של ילידי אוסטרליה, החל מנחיתתו של קפטן קוק ביבשת בשנת 1770 ועד ימינו. התערוכה כוללת יצירות אמנות חשובות בנות זמננו,  שחלקן נוצרו במיוחד עבור התערוכה, בתגובה לאובייקטים המוצגים בה.

 

 

 

ב-23 באפריל תיפתח במוזיאון הבריטי תערוכה שתציג את ההיסטוריה של אוסטרליה הילידית. זו תהיה התערוכה הראשונה בבריטניה המוקדשת להיסטוריה ולתרבות של ילידי אוסטרליה, הן בני השבטים האבוריג'ינים והן תושבי האיים במצר טורס. התערוכה מתבססת על פריטים מאוסף המוזיאון הבריטי, אליהם נלווים פריטים שהתקבלו בהשאלה מאוספים בריטיים ואוסטרליים, והיא תציג את אוסטרליה הילידית כתרבות חיה, בעלת היסטוריה מתמשכת המתפרשת על פני למעלה מ-60,000 שנים.

 

הפריטים בתצוגה ינועו החל ממגן שסבורים כי הוא נאסף ע"י קפטן קוק או אחד מאנשיו ב-1770 בבוטאני ביי, דרך לוח מחאה משגרירות האוהל האבוריג'יני שהוקם ב-1972, ציורים בני זמננו ועד יצירות אמנות שהוזמנו במיוחד מאמנים מובילים מבין ילידי אוסטרליה. רבים מן הפריטים בתערוכה לא הוצגו לפני כן בפומבי.

 

האובייקטים המוצגים בתערוכה הנם בעלי חשיבות אדירה. האוסף של המוזיאון הבריטי כולל כמה מן האובייקטים המוקדמים ביותר שנאספו מן השבטים האבוריג'ינים ומתושבי האיים במצר טורס, כבר מ-1770. רבים מהם נאספו לפני שהוקמו באוסטרליה מוזיאונים, והם מהווים עדות מוחשית לאחדים מן המפגשים המוקדמים בין ילידי המקום ובין הבריטים. רבים מן המפגשים הללו התרחשו במקומות שבהם שוכנות כיום הערים הראשיות באוסטרליה כגון סידני, מלבורן, אדלאיד ופרת', או בסמוך למקומות אלה. כתוצאה מן האיסוף שהחל בראשית המאה ה-19, רבים מן האובייקטים שמקורם באזורי החוף, ולא אלה שמקורם באזורים הצחיחים של פנים היבשת, מזוהים עם אוסטרליה הילידית בדמיון העממי.

 

 

 

תליון מצדפת פנינה עם דמויות רוקדות. קין, 1926

© The Trustees of the British Museum

 

 

התערוכה לא תציג רק את האופנים בהם תפשו הילידים את עולמות היבשה והים, אלא גם את האתגרים המשמעותיים שהם התמודדו עמם החל מן התקופה הקולוניאלית ועד ימינו. ב-1770, קפטן קוק נחת בחוף המזרחי של אוסטרליה, יבשת שהנה גדולה מאירופה. בארץ זו חיו מאות קבוצות שונות של ילידים, שכל אחת מהן אכלסה אזור ספציפי ולכל אחת מהן היו שפה, חוקים ומסורות משלה. הארץ הפכה לחלק מן האימפריה הבריטית, עד שאחדות מן המושבות התאחדו ב-1901 והקימו את האומה האוסטרלית המוכרת לנו כיום. במובן זה, ההיסטוריה החברתית של אוסטרליה במאה ה-19 ומקומם של הילידים בהיסטוריה הזו הנה במידה רבה היסטוריה בריטית. ההיסטוריה הזו נמשכת במאה ה-21. עם השינויים במדיניות ביחס לאוסטרלים הילידים ולמאבקם להכרה ולזכויות אדם, תערוכה זו מוכיחה מדוע גם באוסטרליה של ימינו עדיין מתעוררים ויכוחים עזים אודות סוגיות הקשורות לילידי אוסטרליה.

 

התערוכה מציגה יחדיו יצירות מיוחדות שהושאלו ממוסדות שונים בבריטניה, כגון הספרייה הבריטית ומוזיאון קיימברידג' לארכיאולוגיה ולאנתרופולוגיה. יוצגו גם מספר עבודות מן האוסף של המוזיאון הלאומי האוסטרלי, כולל יצירת המופת "יומארי" (Yumary) מאת אוטה אוטה טז'נגלה (Uta Uta Tjangala), אחד האמנים שיזמו את תרגום המסורות של פסלי החול וציורי הגוף לקנבס ב-1971, בפפוניה (Papunia), התיישבות ממשלתית הנמצאת במרחק 240 ק"מ מצפון מערב לאליס ספרינגס בטריטוריה הצפונית. טז'נגלה היה גם מנהיג עתיר השראה שפיתח תוכנית לשובה של קהילת בני שבט הפינטופי (Pintupi) אל מולדתם לאחר עשרות שנים בהן חיו בפפוניה. אחת מן הצורות המופיעות ב"יומארי" נבחרה לשמש כסימן המים בדרכונים האוסטרליים העכשוויים.

 

התערוכה פותחה תוך התייעצות עם נציגים רבים של העמים הילידיים, מרכזי אמנות ותרבות ילידית ברחבי אוסטרליה, ואורגנה בשיתוף המוזיאון הלאומי של אוסטרליה. היא מתקיימת במסגרת פרויקט כללי יותר – שיתוף פעולה עם המוזיאון הלאומי של אוסטרליה, שמתבסס על פרויקט מחקר משותף, הממומן ע"י מועצת המחקר האוסטרלית והמבוצע ע"י המוזיאון הבריטי, המוזיאון הלאומי של אוסטרליה והאוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה. פרויקט המחקר, הנקרא "אובייקטים מרתקים: קהילות ילידיות, אוספים מוזיאליים וייצוגים של היסטוריות ילידיות", החל ב-2011 והיו מעורבים בו צוותים מן המוזיאון הלאומי של אוסטרליה ומן המוזיאון הבריטי שביקרו בקהילות כדי לדון באובייקטים הנמצאים באוספי המוזיאון הבריטי. המחקר שהם ערכו גילה מידע אודות נסיבות האיסוף והמשמעות של האובייקטים, שלרבים מהם לא היה לפני כן תיעוד הולם. במסגרת הפרויקט, אמנים ילידיים עכשוויים הגיעו ללונדון, כדי לצפות באוספים האוסטרליים במוזיאון הבריטי ולהגיב עליהם באמצעות יצירות אמנות משלהם.

 

ניל מקגרגור, מנהל המוזיאון הבריטי, מסר, "ההיסטוריה של אוסטרליה ושל אנשיה הנה סיפור מתמשך שלא יאמן המתפרש על פני 60,000 שנים. סיפור זה הנו גם חלק חשוב מן ההיסטוריה הבריטית בדורות האחרונים, ולכן יש חשיבות רבה לכך שקהל הצופים בלונדון יראה את האובייקטים הייחודיים ורבי העוצמה האלה ויחקור את הנרטיב הזה. כמו כן, ברצוני להביע את תודתי לוועדה האוסטרלית העליונה התומכת בתוכנית הציבורית שנלווית לתערוכה.

 

דר' מתיו טרינקה, מנהל המוזיאון הלאומי של אוסטרליה, בירך על התערוכה במוזיאון הבריטי: "אנו שמחים לתמוך בתערוכה משמעותית זו בלונדון באמצעות השאלת מספר אובייקטים חשובים מן האוסף שלנו. אנו מצפים להמשך העבודה המשותפת כדי לממש את שאיפתנו להציג את הפריטים הללו בקנברה לקראת סוף שנת 2015".

 

התערוכה, המתקיימת בסיוע "בריטיש פטרוליום" ו-IAG Carg, צפויה לנדוד לקנברה בסוף 2015.

 

מן המוזיאון הבריטי נמסר כי המוזיאון מכיר בכך שעבור ילידי האזור, השיבה הזו של החפצים תהיה בעלת משמעות תרבותית וסימבולית רבה.

 

 

   
 

Kunmanara Hogan, Tjaruwa Woods, Yarangka Thomas, Estelle Hogan, Ngalpingka Simms and Myrtle Pennington, Kungkarangkalpa.

אקריליק על קנבס, 2013

© האמנים, באדיבות פרויקט האמנויות ספיניפקס (Spinifex Arts Project)

 

Roy Underwood, Lennard Walker, Simon Hogan and Ian Rictor, Pukara. Acrylic on canvas, Pitjantjatjara, Tjuntjuntjara, Great Victoria Desert, Western Australia, 2013.

© האמנים, באדיבות פרויקט האמנויות ספיניפקס (Spinifex Arts Project)

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק