search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

צמיחה א-סימטרית – תערוכה העוסקת בהתפתחות העירונית של שש ערי ענק

התערוכה צמיחה א-סימטרית המוצגת במוזיאון MoMA בניו יורק מתמודדת עם איומים גלובליים של פערי הכנסה מואצים וקיטוב בין עושר לעוני, המתבטאים בדרכים שונות בשל האורבניזציה המהירה. בתערוכה מוצעים פתרונות לבעיית חוסר השוויון בשש ערי ענק ברחבי העולם, שחלקם משתמשים בקיים והופכים אותו ליתרון וחלקם מציעים חלופות לקיים. הפרויקטים נעשו בשיתוף פעולה בין משרדי אדריכלות מקומיים ומומחים בינלאומיים לאורבניזציה


11/01/2015
ניו יורק האחרת. 2014. קרנות דיור קואופרטיביות. (הגדל)

 

 

"התערוכה מורכבת מתרחישי תכנון של התפתחויות עתידיות, ובו זמנית מעלה את המודעות לחוסר הסימטריה שקיים באזורים אורבניים ספציפיים ומתמודדת עם התפקידים המשתנים של האדריכלים לאור האורבניזציה, שמתרחבת יותר מאי פעם" אומר פדרו גדנו, אוצר מן המחלקה לאדריכלות ועיצוב ב-MoMA, הממונה על התערוכה צמיחה א-סימטרית – אורבניזם טקטי להתרחבות ערי ענק, שאורגנה ביחד עם המוזיאון האוסטרי לאומנויות השימושיות (MAK), וינה, ומוצגת כיום במוזיאון MoMA בניו יורק.

 

התערוכה עוסקת ביוזמה שנמשכה 14 חודשים והתייחסה לצמיחתן הא-סימטרית של שש ערי ענק – הונג קונג, מומביי, איסטנבול, לאגוס, ניו יורק וריו דה ז'נרו. בתערוכה מוצגים חזונות עיצוב המורכבים מרישומים, ייצוגים, קטעי אנימציה ווידיאו שנוצרו ע"י שישה צוותים בין תחומיים שהורכבו מאנשי מקצוע מקומיים וממומחי אדריכלות ואורבניזם בינלאומיים, שכל אחד מהם מתמקד בעיר ספציפית.

 ניו יורק האחרת. 2014. קרנות דיור קואופרטיביות. קולאז' על גבי מזונית, 30.5 X 40.6 X 2.2 ס"מ. באדיבות Cohabitation Strategies (CohStra)

 

 

 

 

אורבניזם טקטי הוא תנועה פרגמטית ביותר, המתייחסת למגוון גדול של מצבים, החל מהתערבויות גרילה לשם שינוי קצר טווח ועד פרויקטים מבקשים לדרבן או לעורר תהליך פוליטי לקראת מימוש הרחבתם של פרגמנטים של משהו שעשוי להיות רשתות גדולות יותר. כדי לקדם את הנושא הזה, המוזיאון גם פרסם ספר ויצר בלוג Tumblr (http://uneven-growth.MoMA.org/) הנכתב ע"י המשתמשים, אשר אוסף דוגמאות של סוגים מתפתחים של אורבניזם טקטי המתרחש בשש הערים הנדונות.

 

גדנו מצהיר: "כל אחד מן הצוותים בתערוכה התבקש להתייחס לאופן שבו הצורות המתפתחות של האורבניזם הטקטי יכולות לענות על השינויים באופיים של המרחב הציבורי, הדיור, הניידות, הצדק המרחבי, התנאים הסביבתיים וסוגיות חשובות אחרות בהקשרים האורבניים בעתיד הקרוב".

 

התערוכה צמיחה א-סימטרית מתמודדת עם איומים גלובליים של פערי הכנסה מואצים וקיטוב בין עושר לעוני, המתבטאים בדרכים שונות בשל האורבניזציה המהירה. התערוכה הנה ניסוי מעבדתי שאינו מוקדש רק לשיפור החיים בעיר הגדלה והולכת, אלא גם להגדרת התפקיד האפקטיבי, האקטיביסטי, של האדריכלים לאחר שני דורות שבהם לא הייתה השקעה בפרויקטים ציבוריים, החל מדיור ועד תשתיות עירוניות. תרחישי העיצוב המוצגים בצמיחה א-סימטרית מנוגדים לתוצאות הדיסטופיות שאפשר לצפות להן מן המגמות האורבניות העכשוויות, גם במונחים של סגרגציה מרחבית וגם במונחים של חוסר שוויון סוציו- אקונומי. גם אם תרחישים אלה מציעים רק השקפות נקודתיות באשר לשיפור, הם מציגים חזונות שנועדו לקדם את הדיון הציבורי ולהציע מודלים שייושמו בהקשרים אורבניים מגוונים.

 

זוהי התערוכה השלישית ב-MoMA בסדרה הנקראת "סוגיות באדריכלות עכשווית", אשר מתמקדת באדריכלות בת זמננו, עם דגש על הממד האורבני, ומטרתה להרחיב את הדיאלוג הציבורי אודות סוגיות קריטיות באדריכלות. הסדרה הושקה ב-2009, עם התערוכה זרמים מתגברים: פרויקטים עבור קו המים של ניו יורק, שדנה בקשר בין העיר ניו יורק ובין עליית גובה פני הים, ונועדה גם להעלות את הנושא לדיון למען מיליוני אנשים ברחבי העולם שחיים במקומות מוּעדים להצפה. התערוכה הבאה, מעוקל: אכלוס מחדש של החלום האמריקני, שהוצגה ב-2011, השתמשה באותה גישה כדי להתייחס אל האתגרים שיוצרים שוליהן חמש ערים אמריקניות אשר נפגעו קשות בשל משבר המשכנתאות והצונאמי של העיקולים שהגיע בעקבותיו.

 

הרעיונות המרכזיים המובילים את התכנונים השונים בתערוכה הנוכחית הם שיתוף התושבים בתוכניות והעצמתם, תוך שימוש ברעיונות ובאלמנטים קיימים לשם פיתוח וניצול משאבים שטרם נוצלו, כך שבמקום לצרוך את העיר, התושבים משתתפים ביצירתה. כך, לדוגמה, נעשה שימוש ב"מחסני הכלים" המשמשים כבתי מגורים ובתי מלאכה כאחד במומביי, או בתוספות הבנייה שיצרו התושבים בריו דה ז'נרו, שם הועלה גם הרעיון אודות "Verdana Products", קטלוג של מוצרי צריכה יומיומיים שמקדמים את יצירת העיר כמאמץ שיתופי, ומשלבים יחדיו סביבות חברתיות מגוונות. ה-"Verdana Products" חודרים בהדרגה לכל מקום, ומעודדים יזמות עירונית בקנה מידה קטן ביחד עם הפתיחות והעליצות האופיינית לאורח החיים של תושבי ריו.

 

בניו יורק מוצע פתרון למשבר הדיור בצורת "קרנות דיור שיתופיות" המערערות את הקונספציות המסורתיות של הרכוש באמצעות מסגרות אחזקה היברידיות: האדמה והמבנים יהיו בבעלות שיתופית של מחזיקי מניות קהילתיות שלא למטרת רווח, הדיירים ורשויות העיר, וזאת כדי להבטיח דיור קבוע ובר השגה תוך יצירת צדק חברתי לדורות הבאים. בעיר שבה לא נותרה כמעט קרקע פנויה מוצע גם שימוש בגגות לצרכים קהילתיים, ואילו בהונג קונג פותרים את בעיית המחסור בקרקע והצפיפות הגוברת והולכת באמצעות הקמת איים מלאכותיים.

 

 

באיסטנבול מוצעת חלופה לפרויקט הדיור האחיד שמוצע כיום ע"י הרשויות באמצעות הקמת רשת מקוונת שיוצרת כלכלה אלטרנטיבית, המקצה ערכים לפעולות מקומיות ומעצימה את האנשים ליצור, לתת, לשתף ולחסוך אנרגיה, שירותים, מוצרים, ידע ומיומנויות.

 

בלאגוס, אחת הבעיות העיקריות המשותפת לכולם, עשירים ועניים כאחד, היא חוסר זמינות של תשתיות – חשמל (על אף מחירו הזול של הנפט), מים ותחבורה (הן דרכים משובשות והן מערכת תחבורה ציבורית גרועה). הצמיחה העירונית מהירה עד כדי כך שהאסטרטגיות שתוכננו ע"י הרשויות ומתכנני הערים נעשו מיושנות לפני יישומן, ורוב התושבים נאלצים להקים עסקים משלהם, במקרים רבים בתנאים חוקיים למחצה. הפרויקט שנבע כתוצאה מכך משתמש באורבניזם טקטי, ויוצר רשתות של מרחבים אשר פועלים כתשתיות למען העיר, מחזקים את מה שכבר קיים ומתרחש שם.

 

 

התערוכה תוצג במוזיאון MoMA בניו יורק עד 10 במאי 2015

 

   
 תובעים בחזרה את השליטה על הצמיחה. 2014. באדיבות URBZ: ערים הנוצרות ע"י המשתמשים

יצירת עיר בנוסח תושבי ריו. נוף מוצרי "ורדנה".

באדיבות RUA Arquitetos and MAS Urban Design, ETH Zurich

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק