search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

ציור הקיר "אמריקה כיום" מאת תומס הארט בנטון נחשף מחדש בתערוכה במוזיאון המטרופוליטן

29/09/2014
תומס הארט בנטון (הגדל)

עשרת הלוחות של הציור, אשר יוצגו בתוך שחזור של החדר המקומי שלמענו הוזמנו, מתארים פנורמה מקיפה של החיים בעיר ובכפר בארה"ב ערב השפל גדול. הם תופשים את המתח שאפיין את אמריקה בראשית התקופה המודרנית, עם רמיזות ליחסים בין הגזעים ולערכים חברתיים, ובו בזמן מהללים את נושאי התעשייה, הקִדמה וחיי העיר

 

 

בשנים 1930-31, האמן תומס הארט בנטון, יליד מיזורי (1889-1975), צייר מחזור ציורי קיר על גבי עשרה לוחות עבור חדר הישיבות של אוניברסיטת ניו סקול למחקר חברתי בניו יורק (New School for Social Research).

הציור הוזמן ע"י המנהל של ניו סקול, אלווין ג'ונסון, שעיצב את דמותה של האוניברסיטה כמרכז לחשיבה ולחינוך פרוגרסיביים.
הציור, "אמריקה כיום", המתאר פנורמה מקיפה של החיים באמריקה בשנות ה-20 של המאה ה-20, והנחשב לאחת מעבודותיו הידועות ביותר של בנטון,
יוצג בתערוכה ציור הקיר "אמריקה כיום" מאת תומס הארט בנטון נחשף מחדש,
אשר תוצג במוזיאון המטרופוליטן מ-30 בספטמבר 2014 ועד 19 באפריל 2015.

 תומס הארט בנטון, "פעילויות עירוניות עם אולם ריקודים" מתוך "אמריקה כיום"  

 

 

בחלקה הראשון של התערוכה יוצגו רבים מרישומי ההכנה לפרויקט, שאותם יצר בנטון במסעותיו ברחבי ארה"ב בשנות ה-20. בחלקה השני יוצג ציור הקיר עצמו, כשהוא מוצב בתוך עותק של המרחב המקורי בו הוא הוצב בניו סקול, ועל פי הסדר המקורי שתוכנן ע"י האמן; בחלק השלישי יוצגו עבודות אחרות הקשורות לנושא, כולן מאוסף המוזיאון, ביניהן יצירות אחרות מאת בנטון; צילומים ידועים מאת ווקר אוונס, ברניס אבוט ולואיס היין, ומעניין במיוחד – "פסיפָאֶה" (1943) מאת ג'קסון פולוק. במהלך התקופה שבה בנטון צייר את "אמריקה כיום", פולוק היה תלמידו, ושימש גם כדוגמן עבור ציור הקיר של המורה שלו. הכללת ציורו המופשט של פולוק בתערוכה מעניקה לצופה הזדמנות להרהר אודות מערכת היחסים האישית והאמנותית המורכבת בין שני האמנים.

 

ציור הקיר עצמו – לב לבה של התערוכה – יוצב בתוך שחזור חדר הישיבות, 9.9 מ' X 7.26 מ', שהיה בניו סקול ב-1931, דבר שיאפשר לצופים לחוות את מחזור הציורים כפי שבנטון הגה אותו, ומדגיש את שילוב יסודות האסתטיקה המודרניסטית בה השתמש האדריכל ג'וזף אורבן למבנה ניו סקול, כגון סכמת הצבעים בשחור ואדום ששימשה בחדר זה.

 

עשרת הלוחות – שרובם מתנשאים לגובה 2.475 מ' – מתארים פנורמה מקיפה של החיים בעיר ובכפר ערב השפל גדול. הם תופשים את המתח שאפיין את אמריקה בראשית התקופה המודרנית, עם רמיזות ליחסים בין הגזעים ולערכים חברתיים, ובו בזמן מהללים את נושאי התעשייה, הקִדמה וחיי העיר. הציורים כוללים קשת של טיפוסים מן התקופה שקדמה לשפל – הנערות המתירניות, החוואים, פועלי המתכת, הטייקונים של הבורסה ואחרים – המייצגים חתך של החיים באמריקה.

 

 

מחזור הציורים "אמריקה כיום" נוצר במסגרת פרויקט האמנויות שנוהל ע"י מִנהל הפרויקטים הפדרלי בתקופת השפל הגדול (Works Progress Administration's Federal Arts Project). זהו ציור הקיר הראשון שהוזמן מבנטון, והציור השאפתני ביותר שהוא ביצע בעיר ניו יורק. מבחינה סגנונית, הציור נמצא באמצע הדרך בין הניסויים המוקדמים של האמן בהפשטה, שסממניהם עדיין ניכרים בו, ובין הסגנון הפיגורטיבי האקספרסיבי שבזכותו הוא ידוע כיום. מבחינת המבנה, הציור מאופיין בנוכחותם של כרכובי העץ העטופים בדפי אלומיניום, שגם ממסגרים אותו אך גם יוצרים חלוקות יצירתיות של המרחב בתוך כל אחד מהלוחות. מבחינת הנושא, הציור מבטא אמונה נלהבת בקִדמה האמריקנית, שאפיינה את שנות ה-20 של המאה ה-20, אם כי הוא מכיר גם בראשיתה של מצוקה הכלכלית שתאפיין את העשור שלאחר מכן.

 

לאחר למעלה מ-50 שנה בחדר הישיבות, התברר כי האוניברסיטה מתקשה לתחזק את מחזור הציורים, וב-1982, היא הודיעה על מכירתו לסוחר האמנות מוריס סגורה ממנהטן, בתנאי שהוא לא יימכר מחוץ לארה"ב או בצורת לוחות בודדים. אולם מכירת העבודה בשלמותה הייתה אתגר גדול, שהגדיל את הסיכויים לכך שהלוחות יופרדו זה מזה.

 

 

ב-1984, בעקבות מאמצים שעשו ראש העיר דאז אדוארד קוץ' ואחרים כדי לשמור את המחזור בשלמותו בעיר ניו יורק, הוא נרכש ע"י חברת הביטוח AXA (שנקראה אז Equitable Life). שנתיים לאחר מכן, לאחר ניקוי ורסטורציה יסודיים, הציור נחשף והוצג במטה החדש של חברת AXA, בשדרה השביעית. ב-1996, כאשר החברה העתיקה את המטה שלה לאבניו אוף אמריקס, הציור הוצג בלובי של המבנה. בינואר 2012, הציור הוסר לצורך שיפוץ, ובדצמבר 2012, חברת AXA תרמה אותו למוזיאון המטרופוליטן. התרומה, שבזכותה התאפשרה התערוכה הזו, הוענקה למוזיאון בסיוען של ה. ברברה וויינברג, אוצרת לשעבר באגף האמריקני ופארי סטייב, מנהלנית בכירה במחלקת האמנות המודרנית והעכשווית במוזיאון.

 

"המחלקה לאמנות מודרנית ועכשווית נרגשת להציג את ציור הקיר באגף האמריקני, שבו החזון רחב היריעה של האמן אודות החיים בארה"ב יתכתב באופן מעמיק עם האוצרות האחרים הנמצאים באגף, ביניהם הפנורמה מאת ג'ון ונדרלין, ציורי הז'אנר מן המאה ה-19 והנופים הפילוסופיים של תומס קול" מסרה שינה ווגסטאף, יו"ר האגף ע"ש לאונרד א. לאודר לאמנות מודרנית ועכשווית "התערוכה גם תזכיר למבקרים כי הנושאים העיקריים בציורו של בנטון – הפרולטריון ההרואי והתעשייה המודרנית – היו משמעותיים מאוד עבור אמני התקופה שבין שתי מלחמות העולם, לא רק בארה"ב, אלא גם ברחבי העולם, כגון במקסיקו ובצרפת".

 

 

     

 

תומס הארט בנטון

"המערב המשתנה", מתוך "אמריקה כיום"
(1930-1931),
  *

תומס הארט בנטון

  פחם" מתוך "אמריקה כיום"  *

  תומס הארט בנטון

*  "מעמקי הדרום" מתוך "אמריקה כיום" 

 

 

       * פרטים נוספים על כל הציורים-

 

        הצייר - תומס הארט בנטון (אמן אמריקני, 1889-1975),

        מחזור ציורי קיר, המורכב מעשרה לוחות, טמפרה על בסיס ביצה עם גלזורה של צבע שמן, על בד מתוח על גבי לוחות עץ.

The Metropolitan Museum of Art, Gift of AXA Equitable, 2012       

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק