search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

דגנית ברסט על "שיר של תדיאוש רוז'ביץ'"

28/03/2012
דגנית ברסט

ראיון בעקבות התערוכה בגלריה ג'ולי מ.

לפני שנים במסגרת לימודי אמנות הגעתי לסטודיו של דגנית ברסט, צפינו בעבודותיה ומאוד התחברתי לאופן העבודה ולנקודת המבט שלה. אהבתי את הדרך בה הצליחה לבטא רגש באופן כה שכלתני ומדויק. פגשתי את דגנית בפתיחה של תערוכתה החדשה ולאחר מכן ניהלנו שיחה על תהליך העבודה האחרונה.


במרץ לפני שנתיים נתקלה ברסט לראשונה בשיר קצר ללא שם של משורר פולני, תדיאוש רוז'ביץ', יליד 1921, שפורסם בעיתון "הארץ".
דגנית מספרת: .."השיר ריגש אותי, היכה בי, גזרתי אותו מהעיתון והסתובבתי איתו בלי כוונה לעשות משהו.... בחופשת הקיץ לאחר שסיימתי פרויקט  עתיר עבודה הגיע הרגע המתאים"
בעבודתה מפרקת דגנית את השיר למילים בודדות ומצמידה כל אחת מהן לדימוי מדימוייה שלה, הצופה אמור לחבר את המילים בחזרה לשיר השלם.
למעשה זו תערוכה של "עבודה אחת" וכך גם יש לצפות בה. מהלך זה דורש מהצופה יותר מאמץ מצפייה בתערוכה שגרתית.


דגנית מספרת שקראה את השיר פעמים רבות, הדהים אותה שהשיר נוגע בגורל האדם, בדברים הבסיסיים והטראגיים של כל אחד ואחד. מצד שני, מבחינה צורנית,השיר כאילו ריק, הוא מאוד קצר כמו המילים, גם הן, כלליות, מעין מילות מעבר ריקות מתוכן, כאשר מילים כמו: זה, רק, כל ואז, חוזרות מספר פעמים, עובדה מפתיעה לאור התוכן המרגש. גילוי זה העלה את הרעיון לבודדן  זו מזו ולהצמיד דימוי למילה. בעבודה  מתקבלות שלוש שכבות של תוכן המתקבלות על ידי שלושה מקורות לדימויים: אוטוביוגרפיה אמנותית, אוספים ממהלך השנים של גזרי עיתון, דימויים או טקסטים וכן צילומים ישירים.


אין ספק שהסכנה, שדגנית הייתה ערה לה, במהלך שכזה, היא מידת יתר של אילוסטרטיביות. היא מעידה שיש דימויים שמתקרבים לכך  ואחרים  שפחות. במלאכת הצמדת המילים לדימויים התייחסה דגנית הן לתכנים ובאופן מיוחד גם למבנה שלהן ויצרה מעין תת נושאים. כלומר מילים שחוזרות על עצמן: זה, אז, הכל, רק, כן, יש בניהן קשר בתוך כל קבוצה , מעין מימד תוכני חדש.


דגנית מציינת שלא הייתה הפרדה בעבודתה בין תהליך איסוף הדימויים לבין זה של החיבור בין מילה לדימוי. דובר השיר הוא מבוגר אשר הגיעה שעתו אך קולו כשל ילד ,גם בתכנים של הדימויים יש תנועה בין  מבט של מבוגר ובין  עולם ילדי.
"השיר הוא  אוניברסאלי ואבסטרקטי , אך הדימויים מערבים, מסבכים,  אותו עם הספציפיות של החיים" כמו: פיגועי טרור, עיתון שיצא לאור יום לפני רצח רבין וכו... הצופים ישמחו לדעת שניתן לרכוש מארז המכיל את כלל העבודות.

דגנית ברסט היא זוכת פרס רפופורט לאמן בכיר 2012.

 

במקביל לתערוכה בג'ולי מ. מציגה דגנית ברסט קיר אמן ב"מרכז פרס לשלום"

 

שיח גלריה בתערוכה יתקיים ביום שישי 30.3.12 בשעה 12:00
 וב20.04 בשעה 12:00

 

לפרטי התערוכה בג'ולי מ. לחץ כאן

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק