search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

עינת שריג רייך וגלעד אופיר בראיון לכבוד פתיחת התערוכה "חלומות צלולים"

26/07/2011
ורד (הגדל)

בראיון מיוחד לארטפורטל לכבוד פתיחת התערוכה "חלומות צלולים", הצלמת עינת שריג רייך ואוצר התערוכה הצלם גלעד אופיר משוחחים על התערוכה החדשה, על הקשר בין צילום ואמנות ועל ה"מחוייבות" ההכרחית להליך ההתפחות של האמן.

"חלומות צלולים"

עבודותיה של הצלמת עינת שריג רייך מאופיינות בשכבות של רבדים המתגלים בהדרגה על ידי המתבונן. רבדים היוצרים מפגש של חומרים ,ותכנים חזותיים בתוך מרחב התמונות וביניהן. מפגש היוצר עולם, החופשי מהמגבלות הפיזיות של מקום, מרחב וזמן. הצפייה בתערוכה מאפשרת יצירת זיכרון חזותי חדש ופרטי, המועצם באמצעות התכתבות בין היצירות השונות בחלל, פרי עבודה על מודל מוקטן של הגלריה עצמה.

הנושאים אותם בוחרת שריג רייך מזמנים קישורים מעניינים ולא צפויים בין המימד האישי לאלמנטים של טבע ומרחב ואובייקטים מעבודותיה הקודמות,ויוצרים יחדיו מציאות חדשה החושפת את הסמוי מהעין. כך לדוגמה, משולבים בתערוכה יער פולני בן שמונת אלפים שנה, קופסת אור שהציגה שריג רייך ב"צבע טרי", ודמותה של בתה אותה היא מתארת כ"מוזה שלי". הצופה מופגש עם עושר של שכבות העולות אחת על השנייה. חלקן בולטות יותר וחלקן פחות, וכולן מבקשות לתפוס את מקומן ולפרוץ אל התודעה. אופיר מציין "יש חומרים שעינת עסוקה בהם זמן רב. שכבה על שכבה של חומרים- מקום ואי מקום, דבר שיכול להתרחש רק בצילום".

צילום ואמנות- "אמנות היא סוג של מחויבות"

העיסוק בצילום מזמן פעמים רבות את השאלה מה הופך צילום לאמנות. אופיר אומר כי לדעתו "האמנות מוגדרת על ידי האדם שעשה אותה. בזה הוא משקיע את עצמו, חייו וכל עניינו. בנוסף, אותו אדם מציג גם את הדברים שלו בתוך מסגרת שהיא אמנות בתוך עולם האמנות. אדם יכול לבחור כל דבר, ובקונטקסט זה יהיה אמנות. אמנות לא שמה גבולות בפני אף אחד. רוצה ורשאי ולגיטימי ליצור באמנות. מבחן הזמן הוא עניין של עשייה. היא לא נעשית באקט יחידני -הנה עשיתי אמנות. זהו תהליך של חקירה. אדם יכול לאהוב אמנות, אבל זה לא הופך אותו לאמן. זה סוג של מחויבות, מין חוזה שצריך לאשרר כל הזמן".

המחויבות כחלק בלתי נפרד מאמנות באה לידי ביטוי גם בתהליך ההתפתחות כאמן , התפתחות המצריכה למידה והתבוננות מתמשכים. שריג רייך מספרת שהחלה ללמוד צילום אחרי שירותה הצבאי כשכבר הייתה לה מערכת ללימודים באוניברסיטה, ומאז היא עוסקת בתחום. אבל באיזשהו שלב היא החליטה לקחת הפסקה:"ילדתי ועשיתי דברים נוספים כדי לחזור ליצירה אינטנסיבית כאישה וכאמנית שלמה יותר. צריך לעשות דברים נוספים". אופיר מוסיף: "צריך לעסוק באמנות מתוך תשוקה, ועם זה בא הרצון ללמוד. המגוון הלימודי אפשרי מהבסיס ועד רמה אקדמאית. הכשרה של אמן נהיית מתמשכת - תואר ראשון, תואר שני. אמנות זה דבר מורכב הרבה יותר מרק לעשות תמונה. זה לוקח זמן אבל הזמן נדרש. וזה לא נמדד במיידיות של הצלחה".

חוויית צפייה מורכבת

הצפייה בעבודותיה של עינת מאפשרת התנסות במצבי תודעה משתנים וביציקת משמעות להקשרים לא מוכרים המופיעים במרחב החדש הנוצר, עולם השאוב מאופיים המהורהר של שעות השחר ובין הערביים. כמו שהחלומות של אנשים שונים אחד מהשני, כך גם המפגש עם הצילומים. החוויה האישית של הצופה מזכירה לדעת אופיר את הציטוט המקסים מהנסיך הקטן "אנחנו החומרים מהם החלומות עשויים". והיא מזמנת למתבוננים חוויה מורכבת, וכפי שמתאר אותה אופיר "ראייה של הנראה לעין".‬‬ עוד אומר גלעד אופיר," בעבודותיה של עינת, אובייקטים, מקומות ונופים, הנמצאים מנותקים מהקשרם ומסביבתם, מאפשרים את התפתחותם של חיבורים חדשים. חיבורים אלה אשר מהדהדים לא רק בין צילום לצילום, אלא גם במרחב הפנימי של התמונות עצמן... מאפשרים בה בעת לחוות את מה שסמוי במצבים אלו ולגלות את הפוטנציאל המטאפיזי החבוי בהם". עבודותיה מבקשות מבט נוסף, המגלה פרטים נוספים, רבדים ושכבות בתמונות. כמו בחלום צלול, בו החולם חושב שהוא ער ומשפיע על החלום, "יסודות של זיכרון חזותי חדש" מאפשרים לחוות עולם הנסתר מראייתנו.

התערוכה "חלומות צלולים" של עינת שריג רייך תוצג עד ה-12.8.11 בגלריה ננ אמן.

שעות פתיחת הגלריה- שני עד חמישי 11:00-14:00, 17:00-19:00, ימי שישי 11:00-14:00 וימי שבת 11:00-13:00.

גורדון 26 תל אביב. 03-5232003

 

       

אופליה

בית חולים

המורדים

המבקרים

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק