search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

קיבוציות עירונית

12/05/2011
שירה גפשטיין מושקוביץ,שמן ופטמות סיליקון על עור (הגדל)

 

הגלריה השיתופית החדשה - בנימין , הביאה את שירה גפשטיין-מושקוביץ להרהר על החיבור הקיבוצי-עירוני בין אמנים

קבוצה היא אוסף של אנשים, שלהם מכנה משותף כלשהו שסביבו התאגדו . מדהים באיזו קלות אנשים בעלי מכנה משותף ואפילו זעיר מתכנסים יחד ומוכנים לפעול למען האחר בקבוצתם ורק משום היותם בעל דבר מה משותף, ולו הקטן ביותר.

כך היה מאז ומעולם, אנשים הם חיה חברתית, למרות ההתבודדות הרבה שמאפשרת המדיה החדשה,בעת החדשה, להתחבר לרשת לא להרגיש לבד. לטבע האנושי תכונה המעודדת חיברות, יותר מזה, שייכות. כנראה שבעולם הקדום היה ייתרון לאלו אשר הסתדרו בקבוצות, לאלו אשר חיו במשותף: יש להניח שהיה בכך יתרון השרדותי.

רעיון השיתוף והשיווין הוא רעיון רומנטי בייסודו, הרי לא כל בני האדם נולדו שווים, וקיימים הבדלים שגם המניפסט הסוציאלי החמור ביותר לא יוכל לטשטש, והרי אין סיכוי שתל אביב תנהג כקיבוץ, גם אם חולדאי יביא לעיר עשרים רפתות. מצד אחד העולם המודרני מעודד אינדבדואליזם, קפיטליזם והגשמה עצמית אישית, מצד שני במרחב עירוני כל כך גדול , מנוכר, שבו אין אדם מכיר את שכניו לבניין, דווקא שם נוצרות חיברויות והתקבצויות על בסיס מכנה משותף גדול כקטן.

בעולם האמנות בא לידי ביטוי דבר מאוד משונה: חוגים חוגים, שרשראות הורה עגולות מורכבות ובעיקר אינדבדואלים בעלי מעגל חיברות על רקע אמנותי. עד כי האמן היצירתי, זה שמנסה לקמט את החוקים, להמציא קוים שלכאורה לא היו קודם, גם הוא נכנס תחת קטגוריות מובנות ומסודרות, כך שהפרדוקס בין האישי והלכאורה חד פעמי לבין הקיטלוג , המיון והשייכות, למעשה מתקיים בכל אופן.

נראה כי הצורך להשתייך, ולשייך מקודד בנו. כפי שאנו מקטלגים את עצמנו בתוך מעגלי ההורה של החברה האנושית, כך אנו מקטלגים גם חפצים, אנשים אחרים, רגשות, כל דבר. באופן זה אנו מבינים את העולם, כשהוא מסודר, מקוטלג, ומקובץ לקבוצות ולתתי קבוצות.

תל אביב העיר הגדולה, הקפיטליסטית בה כל אדם בתוך עצמו הוא גר. את עצמו הוא מקדם. בתקופה האחרונה נוצר בה סוג חדש של גלריות העוסקות באמנות עכשווית, גלריות שיתופיות. כמו מושתלי חיישן המזהה ריח סטודיו מקצה העיר, מזהים האמנים אמנים אחרים וחוברים יחד למען צבירת כוח. למען פתיחת במות נוספות ועצמאיות בהן יוכלו להציג אמנות, ללא התפשרות על תוכן ועל עקרונות. הבמה היא שלהם ושל אחרים. ולמען הרחבת העיסוק באמנות פלאסטית בתל אביב. מפתיע שהמנגנון המיוצר ע"י קבוצה מתאגדת כזאת, הוא מנגנון שיתופי.

הדבר מפתיע משום שהדבר שלשמו התכנסו האמנים הוא אמנות.הצגת אמנות ויצירת מנגנון בו יוכלו להשתמש כדי לפעול בתוך הסצנה התל אביבית, ולהרחיב את הדיבור הציורי, הפיסולי, הצילומי, המיצבי וכן בשאר הקטגוריות והמדיומים החדשים. אם הקבוצות המפעילות גלריות משתמשות במנגנון שיתופי, ואם השיטה הקיבוצית אינה הנושא עצמו בתוכן העבודות, בהכרח ישנה סתירה, קונפליקט, שבסופו ייפגעו עקרונות השיתוף, או עקרונות אמנותיים.

לכן לקבוצה כזו כדאי שתבנה לעצמה מנגנון מיוחד, עם אפשרויות וויסות סבירות עד בלתי מתפשרות, לטובת האמנות. כי המעשה של קבוצה בה חברים אלו המציבים לעצמם רף הרחבה והעמקה של השיח, ע"י מנגנון קיבוצי בעיקרו, עשוי להציב סתירות ודיסוננסים רבים.

דווקא במקומותינו , בתוך העיר, תוך כדי פעילות אורבנית במרחב אינטרסנטי , מתוקשר ומרושת, נולדים שיתופים יפים ופוריים. הגלריות השיתופיות הופכות להיות קול משמעותי בשדה האמנות, כך הן רומזות על אפשרויות חדשות ופורמטים נטולי צנזורה- לטוב ולרע.

במוצאי שבת הקרובה, נפתחת גלריה שיתופית חדשה: גלריה בנימין. ברחוב צ'לנוב, בדרום העיר, מתעוררת סצנה אמנותית מעניינת: תשעה חברים, יזמו והקימו מקום המהווה במה לאמנים החברים, לאמנים אורחים, ולאוצרים מגוונים. חברי קבוצת גלריה בנימין הם: ניב בורשטיין, דן בירנבוים, שירה גפשטיין-מושקוביץ, מיכל הדר, איריס חסיד סגל, דינה לוי, שלומית ליוור, איילת סיטון, רבקה קוה. החברים המקימים יצאו להרפתקאה לפני כשנה, והיום נפתחת תערוכתם הראשונה: חיות רעות. התערוכה הפותחת היא היחידה בה יוצגו כל חברי הגלריה, כמעין מניפסט בו מצהירים החברים על הקמת הגלריה, על התחלה חדשה. התערוכות הבאות יזמנו אמנים אורחים, והרפתקאות אמנותיות בליווי אוצרים מתחלפים.

כל תערוכה היא פרוייקט להטוטני חדש המנסה לבדוק את גבולותיה של תמה מוצהרת, המנסה לבדוק אפשרויות אמנותיות חדשות.

"חיות רעות", מעבר למילים של גלעד מלצר האוצר, המלוות את התערוכה, מביע סוג של אנרגיה חייתית בלתי מתפשרת, אנרגיה שיש בכוחה לדחוף אבנים גדולות אל ראש ההר, "חיות רעות" מתארת סוג של אמביציה, רוח קרב. וכשמדברים על רוח קרב, רוח חייתית, נחשפים מצבים אפלים וראשוניים, שמעידים על התרחשות שבאה מהקרביים, מעומק הבטן, התרחשות אמנותית חדשה.

 

"חיות רעות" , אוצר: גלעד מלצר

גלריה בנימין, רחוב צ'לנוב 28, תל אביב

פתיחה: שבת, 14.5.11, בשעה 20:00

 

הופעות אורח בפתיחה: SEVEN MORGUES , איתי בכרך.

שעות פתיחה: רביעי-חמישי: 16:00-19:00, שישי: 10:00-14:00, שבת 11:00-14:00.

Website: www.binyamin-gallery.com

הדפסשלח לחברהוסף תגובה, התגובה תתפרסם לאחר אישורה.
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. תמי (19/05/2011 05:17:29)

ידיעות אמנות ערכניות נוספות

עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק