search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

מפגשים ברחוב

פרקטיקות אמנותיות מתערבות במרחב עירוני אזרחי

 

שיחה אחרונה (לעת עתה) במסגרת סדרת מפגשים ברחוב בגלריה החנות. עם מלי ברוך – מנהלת הארט פקטורי, מעבדת אמנים לעירוניות חדשה ויוזמת פרויקט "רדיוס שכונה".

אמנים תמיד היו רגישים לסביבתם וביקשו לייצג אותה ולהאיר את פניה. עם השנים, התפתחו עוד ועוד מדיומים של יצירה והבעה ובד בבד עם מהפכות חברתיות בכל העולם המערבי ומאוחר יותר בעולם הערבי וגם אצלנו, נעו אמנים רבים אל עבר סביבתם בתחושה גדולה יותר של מחוייבות לפניה ולעתידה.
אמנים רבים ביקשו לא רק לייצג את הנעשה סביבם בכלים היחודיים, האמנותיים העומדים לרשותם, אלא ביקשו לנסות ולהשפיע השפעה של ממש על בני אדם, על תושבים, על מראה פניה של החברה. רבים מבקשים לפעול פעולה שהולכת על הגבול שבין עבודת אמנות לפעולה אזרחית אקטיביסטית ואף מכילה את שני אלה יחד.

בארבע השיחות שהיו עד כה בחנו אספקטים שונים ביצירה המבקשת לצאת מגבולות האמנות הקלאסית אל עבר פעולה ממשית בעלת אמירה חברתית. בחנו את היציאה מחללי הגלריות והמוזיאונים אל עבר העולם והרחוב החי והפועם בו הצופים הם לא בהכרח חובבי אמנות המגיעים אל מקדשה של האמנות, אלא בני אדם מן השורה, עוברי אורח, רוכלים, גרים ומשתמשים שונים במרחב המשותף. פגשנו בעולם הצילום, הגרפיטי, התיאטרון והפיסול החברתי (כמאמר בויס).

הפעם, עם מלי ברוך, נלך עוד צעד קדימה אל נקודת המפגש של אמנות ואקטיביזם. ננסה להבין מה ההבדל בין עשיה אקטיביסטית גרידא לעשיה אמנותית המתערבת במרחב במטרה ליצור שינוי ולא רק לייצג אותו. נשוחח על נושאים אשר נמצאים בראש החץ של העשיה האמנותית היום בעולם והקוראים תיגר על קודשי הקודשים של עולם האמנות כפי שאנחנו מכירים אותו היום, נבחן מהי "עירוניות חדשה" ומהי "שכונה", מהם האתגרים העומדים בפני אמן המבקש לצאת כך אל סביבתו וליצור בה ואיתה ואיך התמודדו עם אתגרים אלה אמנים שונים בעולם אשר בעשייתם מגדירים אופנים חדשים של פרקטיקות אמנותיות.

מלי ברוך היתה משך מספר שנים חברת הצוות האמנותי של פסטיבל עכו ולאחר מכן של פסטיבל בת ים לתיאטרון רחוב ואף שימשה כיד ימינו של המנהל האמנותי של הפסטיבלים , הד"ר עתי ציטרון (אשר הנחה את המפגש הקודם ב"מפגשים ברחוב"). היא מלמדת במכון הטכנולוגי T.I.H בחולון, ומזה שלוש שנים מנהלת את מעבדת האמנים לעירוניות חדשה בבת ים, ויוזמת פרויקט רדיוס שכונה (גם עליו נשוחח במפגש) המתחיל את צעדיו הראשונים בימים אלה ממש.

מלי היא דוברת מרתקת, אישה בעלת ידע ונסיון עשירים
וזו הזדמנות פז להקשיב לה ולהתעשר מידיעותיה.

נא הירשמו מראש ב alidoshi@gmail.com  או ב 0545385275
גלריה החנות,  העליה 31, תל אביב
שעה 21:00
כניסה – 30 ש"ח
נא להגיע כמה דקות קודם כדי שנוכל להתחיל בזמן.


תאריך 3/03/2013
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק