search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

תערוכה של מנאל מחמיד בגלריה ג'ולי מ.

אנא מן הונא - אני מכאן

"אני מכאן" היא תשובה מתבקשת לשאלה הפשוטה "מאיפה את?" שהאמנית מנאל מתמודדת איתה שוב ושוב במסעותיה. "ישראל"? לא, חיפה היא עונה, או אום אל פאחם בה נולדה. "אמנית ערביה-ישראלית"? לא, היא משיבה, "אמנית פלסטינית!" האם התעייה במבוך הזהויות הוא בשואל  או בנשאלת ? הדיבור על "המקום הזה" המשלב את הפיזי עם הרגשי הוליד את המיצב הנוכחי, המערב את ה"כאן" הארעי- חלל הגלריה התל אביבית שנוצר למענו, עם ה"כאן" השורשי-ילידי הנוצר מרסיסי זכרון וזהות, "תבנית נוף מולדתה". ואולי התשובה "אני מכאן" היא אף מתריסה יותר, שכן היא מענה לשאלה המיידית: "אז איך זה שאת מציגה בתל-אביב"?


כמו ברבות מעבודותיה הקודמות מופיע  כאן ה"בית", הנבנה והנהרס (כמו המיצב עצמו, קונספט שזהה עם "פעולה", כמו, למשל, קיר הקרח המתאדה בתערוכה קודמת בגלריה), הנמחק והמשתקם-משתחזר, הנזכר והנשכח, עוגן מבטחים של חיים ומשפחה ואור-חום, אך גם שברירי , מאוּיים בארעיותו, הבית המגן שזקוק להגנה.

 
הבתים בתפזורת כאוטית, ואין בית אחד דומה לאחר. גם ציר התנועה המזוּות איננו יוצר "מרכז", כמו מתנגד לקיבוע ולמישטור, נוכחות ההעדר של בני האדם בכפר המדומיין יוצר לרגע אופי רפאי, שילוב של איכלוס ועזובה. הבתים קרובים אלינו, ממוזערים כצעצועים אך נעולים בפניינו כקופסאות זכרון אחר- הצופה נותר מחוץ לבתים הסגורים מקריני האור , המבנה המתנשא הוא גם מיכל אדמה, מול מזעור הבתים- המיכל המטוייח הוא כמו אדנית מוגדלת, אדנית\עציץ שהיא קרקע גידול ומקור חיים, אך זוהי גם אדמה נודדת, מופקעת, שורדת, מזבח ומונומנט קבורה, ממנה כמתוך סלע צומחים הנשרים המאיימים והמגינים, המקורקעים והמתאמצים להרקיע. המיצב הנייח קורא לתנועה, לריבוי זויות ראיה ו"קני מידה" שמתנגדים למיפוי הטריטוריה והעצמה סמכותית כובשת של ייצוג המרחב. התשובה הכמו פסקנית "אני מכאן" מותירה מרחב נזיל  הנע בין האישי, החברתי והפוליטי.

גיל אייל, במאמרו "בין מזרח למערב: השיח על 'הכפר הערבי' בישראל  מתאר את שלבי כינונו של "הכפר הערבי" כ"אובייקט" בשיח המזרחני הישראלי, לצורך יצירת זהות ישראלית מתבדלת: הכפר הערבי כמעין אי מבודד של מסורת בלב הקידמה המערבית-מודרנית הפולשת אליו ומחוללת בו 'תמורות'...כינון זה של הכפר הערבי כ"אוביקט" לווה בפרקטיקות של כוח, מסוג תכנון הקרקע, בידול מרחבי, פיקוח ומשטור בנוסח "הפרד ומשול".

גלריה ג'ולי מ
בצלאל יפה 10 , תל אביב


שעות הפתיחה של הגלריה:
ב-ה 12-19
שישי – שבת 11-14

 

 


תאריך 29/12/2012 - 5/01/2013
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק