search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

תערוכה- לימודי ההמשך של המדרשה לאמנות בית ברל

"מִדַּיָּא" - פרשת כִּי תִשָּׂא כורכת את המידות – מידותיו של אלוהים – במעשה אמנות משמעותי

לאחר שבני ישראל חוטאים במלאכת הפיסול למרגלות הר סיני, ומשתפים פעולה ביצירת עגל זהב, אלוהים נגלה בענן, עובר על פניו של משה, וזה קורא אליו "... ה' ה', אֵל רַחוּם וְחַנּוּן אֶרֶךְ אַפַּיִם וְרַב-חֶסֶד וֶאֱמֶת: נֹצֵר חֶסֶד לָאֲלָפִים נֹשֵׂא עָוֹן וָפֶשַׁע וְחַטָּאָה וְנַקֵּה..." (שמות, ל"ד, פסוקים ו'-ז'). בשני פסוקים אלו על פי המסורת, מונים את 13 מידות הרחמים של האל.

 

בדומה לאמירת שלוש-עשרה מידות, הרגע שבו האמן מציג את אמנותו בתערוכה,  הינו רגע של עיסוק במידות בפומבי. אופן התצוגה החדש משנה את ערכו של האובייקט, ואילו זה משמש פרספקטיבה חדשה לסביבה בה הוא מוצג. מידותיהם של שני אלה יחד, החלל והאובייקט, נחוות ביחס לנקודת מבטו של הצופה. שלושה-עשר בוגרי התוכנית ללימודי המשך באמנות של המדרשה - אמנים הבאים מתחומים שונים והשקפות עולם וסגנונות אמנות מגוונים כונסו יחד לאחר שעברו דרך ובאו מגובשים בדעותיהם והחליטו לעסוק במידות בפרהסיה, תוך שהם נכונים כולם לאתגר את הנושא ולחתור תחתו.

הדבר בא לידי ביטוי באופן הבולט ביותר בעבודות הווידאו הרבות בתערוכה. הסרטים המוצגים מנהלים דו שיח עם עולם הקולנוע, ואינם מתחמקים מלספר סיפור – מסורת שהווידאו-ארט הרבה להתעלם ממנה מאז עלה לזירת האמנות. אלא שאמני הוידאו בתערוכה מתעקשים על הנרטיב תוך בנייה מורכבת שלו - על ידי חיבורים בלתי מסונכנים של תמונה ופס קול, או בחזרה על נושא בווריאציות, וכמו כן ביבוא תרבויות ומראות זרים אל סצינה מקומית. נראה כי ההגדרה "מידות משתנות" מתארת היטב את נוכחותו של הדימוי המוקרן בתערוכה, לא רק בשל התלות המובנת מאליה של גובה ורוחב התמונה בגודל הקיר העומד לרשותה. האמנים מערערים גם על המידה הבלתי תלויה – אורך הסרט – ומצליחים למתוח יותר מקו אחד בין ההתחלה לסוף.

הצילומים בתערוכה מצליחים כמו הוידאו למזג לתוך פריים בודד זמנים שונים; הם מתעתעים בסדר הטוב והמוכר של הגוף; מעוותים את העצמים בעולם עד כי הוא שבים במימדים חדשים. הציור, שהמסורת הארוכה שלו אחוזה בתורת המידות, שכן הצייר נדרש קודם כל אליהן – אל האורך והרוחב של מצעו, מתגלה כאן בשתי גרסאות המסרבות להרגיש בנוח במידות שנקבעו לו. פעם הוא כורע תחת כובד הדימוי, ופעם הדימוי כמעט ונשבר מעומס הצבע וסמיכות הכתמים.בהמשך לאלה, אין זה מפתיע כי הפיסול, מדיה שמידותיה יותר ברורות וקשות לערעור נעדר כמעט מהתערוכה.

 

אמנים משתתפים: לוסיאנה קפלון, שי רטנר, הדס תפוחי, תומר אזולאי, יעל גזית, יעל גסר, ניצן המרמן, נועה יפה, עלמה יצחקי,
אורית ישי, ליבר מאי, חלי מזראי, תמר ניסים.

 

רועי רוזן – ראש התכנית ללימודי המשך באמנות

אוצר: ברק רביץ

 

 

בערב הפתיחה: מיצג של לוסיאנה קפלון בהשתתפות קבוצת הכדורגל הנוער מכבי עירוני בת-ים
בליווי שדרן הספורט זוהר בהלול והפרשנים מודי בראון, שיר חכם ונמרוד מתן

יום חמישי, 11 באוקטובר בשעה 20:00

מובי, מוזיאוני בת- ים, רחוב סטרומה 6 בת- ים, טל' 036591140, info@moby.org.il, moby.org.il

 


תאריך 11/10/2012 - 3/11/2012
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק