search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

תערוכה של שושלת ברויגל במוזיאון תל אביב לאמנות

כולם היו בניו


משפחת ברויגל התגוררה בפלאנדריה במשך ארבעה דורות . אבי השושלת הוא פיטר ברויגל האב, אך התערוכה אשר כוללת כ100 ציורי שמן, רישומים ותחריטים, מתרכזת בעיקר בבניו פיטר  ויאן, בנכדים, בנינים ובמחותנים של המשפחה - שבה כולם היו ציירים. התערוכה משקפת עולם נפלא של עיירות פלמיות מושלגות, אגרטלים עתירי פרחים, ציורי פרפרים, איכרים ביער, חרקים זעירים ועוד.


 

אומרים ש"תחת צילו של עץ גדול קשה לעשב ולצמחים אחרים לצמוח". בדרך- כלל עובדה בוטאנית זו היא גם נכונה, אולם במקרה של משפחת ברויגל – מותר תמיד לנעוץ מבט שני בתמונות שציירו בניו, נכדיו, ניניו וכל מחותניו, ולבדוק את הנושא מחדש, בעין בלתי משוחדת. אין ספק כי אנו חייבים רבות לאותו ענק אשר יסד משפחה מופלאה זו – פיטר ברויגל האב (אשר כונה גם: "פיטר האיכר"), ואילו עבודות צאצאיו, טובות ככל שתהיינה - נותרו (יחסית) בצל, עד עתה.

משפחת ברויגל לדורותיה הינה משפחה גדולה ועניפה אשר מנתה ציירים כשרוניים רבים, לאורך כ170 שנה. בניה פעלו בעיקר בערים בריסל ואנטוורפן שבפלאנדריה (פחות- או- יותר בלגיה של ימינו), אך גם באיטליה, החל מאמצע המאה ה-16 ועד לשלהי המאה ה-17. זה הזמן לנפץ מיתוס שכיח, לפיו שני בניו של פיטר האב, פיטר ברויגל הבן ויאן ברויגל האב - למדו ציור אצל אביהם, אך אין זה המקרה: פיטר הבן היה בן חמש בלבד ויאן היה בן שנה אחת(!) כאשר אביהם המהולל הלך לעולמו, ולפיכך הם מעולם לא זכו ללמוד אצלו את מלאכת הציור!

עם זאת, נראה כי  שני ערכים חשובים הועברו מן האב לשני בניו הציירים: אהבת החיים, כפי שהיא משתקפת בתמונותיהם, והירידה לפרטים זעירים אשר המעניקים את המשמעות לתמונה. שני ענקי הציור הפלמי במאה ה-16 היו הירונימוס בוש ופיטר ברויגל האב. הם לא הכירו זה את זה, מאחר ופיטר ברויגל נולד לאחר מותו של בוש. אין ספק שהשפעת ציוריו של בוש על פיטר ברויגל היתה משמעותית . שיתוף פעולה מעניין התקיים דווקא בתחילת המאה ה-17. או-אז החל יאן ברויגל האב  ליצור תמונות משותפות עם צעיר נמרץ וכשרוני אשר חזר זה עתה לאנטוורפן משהות בת תשע שנים באיטליה – פיטר פאול רובנס. לימים עתיד רובנס לייצג את "הבארוק הפלמי המהודר והנשגב", אשר יתפתח במקביל להמשך המסורת הברויגליאנית, אשר דגלה תמיד בתשומת- לב יתרה דווקא לפרטים הקטנים.

תערוכה זו  נעשתה תוך שיתוף פעולה עם מוזיאון איטלקי דווקא (וילה אולמו, קומו). הזיקה המשפחתית של הברויגלים לדורותיהם לאיטליה ברורה: רבים מהם,  ידעו כי "עליה לרגל" לערש התרבות – הקלאסית והרנסאנס – אך יעשירו אותם מבחינה אמנותית. רוב היצירות שבתערוכה מגיעות מאוספים פרטיים ברחבי תבל, כך שלא זו בלבד שהן מוצגות בארץ בפעם הראשונה, אלא שבדרך-כלל הציבור הרחב אינו זוכה כלל לראותן.

 

הפתיחה ביום חמישי, 23 באוגוסט 2012, בשעה 8 בערב
התערוכה תינעל ב-1.12.2012
אוצרים: ד"ר דורון לוריא וד"ר סרג'ו גאדי


תאריך 23/08/2012 - 1/12/2012
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק