search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

תערוכה של כריסטיאן בולטנסקי במוזיאון נחום גוטמן

פעימות הלב

 

"אני רוצה שיראו את המקריות ואת אי השלמות באמנות שלי, ושהרגש יחלחל ביניהם" כריסטיאן בולטנסקי.  'פעימות הלב', תערוכתו העוצמתית של האמן הנודע כריסטיאן בולטנסקי, תיפתח ביום חמישי, ה-חמישי ליולי במוזיאון נחום גוטמן לאמנות.

 

בולטנסקי, אמן קונספטואלי שעוסק רבות בנושא של הזיכרון והמקריות ממשיך לעשות זאת גם בתערוכה זו. דרך התערוכה מצליח האמן להפעיל אצל הצופה רגש ולהעביר מסר וכך ליצור אצל הצופה חוויה ייחודית שתגרום לו להתמלא באופטימיות על זכר החיים שאחרי המוות. בתערוכה יוצג מיצב של פעימות לב האמן ומראות שיפוזרו בחלל חשוך לחלוטין. בחלל זה יוקרן סרט וידיאו אשר יציג דיוקן עצמי של האמן בשש תקופות שונות בחייו (מגיל 6 ועד גיל 60) ונורה מיוחדת המסונכרנת עם הקלטת פעימות הלב של בולטנסקי.

 

הנורה תדלק ותכבה ותטיל אותנו אל תוך מעבר בין אור לחושך, בין החיים למוות. האפקט החזותי יוצר סיטואציה טוטאלית בה הפעימות המושמעות ברמקולים מעידות על עוצמת חיותו של האמן, ואילו החשיכה סביב יוצרת אווירת מסתורין ואפקט אפל. בולטנסקי מנסה באובססיביות לשמר את זכרון החיים ולשם כך הוא עובד עם אובייקטים או קולות, כגון פעימות לב מהעבר וממקומות רחוקים וממקם אותם בהווה.

 

כריסטיאן בולטנסקי הוא אחד מהאמנים הצרפתיים החשובים בעולם, מאחוריו מאות תערוכות אשר משלבות בתוכן סיפור ומסר ועוסקות פעמים רבות בנושא 'יד המקרה'. באמצעות תערוכותיו בולטנסקי מקים אנדרטת זיכרון לאלפי אנשים אלמונים שכבר אינם עימנו.

 

 בולטנסקי עושה זאת על ידי הקלטת פעימות ליבם, יצירת ארכיב קולי של הפעימות והעברתם לאי קטן ביפן - אג'ימה, בו הם שמורים. בכוונת האמן לרכז באי היפני אלפי הקלטות של פעימות לב אנושיות שינציחו את בעלי הלבבות הללו גם לאחר מותם ובזכותן יוכלו קרוביהם ויקיריהם של הנפטרים להגיע לאי ולשמוע את פעימות הלב של אהובם המת. הוא מאמין שמה שנותר מאדם אחרי לכתו הם חפציו והנוכחות הנעדרת של האדם ועל כן הוא בוחר להקים אנדרטה של זיכרונות ופריטים, אנדרטה שמעניקה מעט אופטימיות בעולם הקודר של המוות ומעבירה את המסר כי יש חיים אחריו.כריסטיאן בולטנסקי משחק עם חלקים מחיים אחרים ממקום אחר ומעביר אותם לתל אביב של היום.

 

אוצרת: מרי שק
תאריך פתיחת התערוכה: יום חמישי, ה-5 ביולי בשעה 19:00
תאריך נעילת התערוכה: 13 באוקטובר 2012.

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות
רח' שמעון רוקח 21, נווה צדק, תל אביב. 
טלפון: 5161970 03
http://www.gutmanmuseum.co.il/Default.aspx

שעות פתיחה: ימים א-ה': 10:00 - 16:00 . יום ו': 10:00 - 14:00  (הכניסה בימי ו' ללא תשלום). שבת: 10:00 - 15:00.

 

 


תאריך 5/06/2012 - 13/10/2012
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק