search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

בית הצעירים במזא"ה 9 מארח את קבוצת "חנינא"בתערוכה "המאוים XX"

על האיום המיני באמנות

 

במאמרו הידוע משנת 1919, הגדיר פרויד את המאוים Das Unheimlich)) כעיסוק בפן האסתטי של ה"מבעית, מעורר החרדה והמגור" (באנגלית: The Uncanny). מתוך מכלול הדברים המפחידים ביקש פרויד לבודד מהי האיכות המדויקת של "המאוים" והגיע למסקנה כי זוהי "תופעה מפחידה שיסודה במוכר ובנהיר משכבר".

 
ראשיתו של פרויקט המאוים XX, או "המאוים הנשי", הוא באבחנת האוצרת בתופעה שחזרה על עצמה אצל נשים-אמניות רבות. החלחול של חרדה ואיום מיני-ארוטי לתוך עבודתן, גם במקרים בהן הצהירו במפורש כי דבר בזיכרונן אינו מתקשר ישירות לפגיעה מינית שחוו. ברוב המקרים ישות גברית - קונקרטית או ערטילאית, היא המאיימת באופן סמוי או גלוי על ההוויה הנשית. מתוך אבחנה זו עלתה ההשערה כי קיים "מאוים נשי" שהינו חוויה ארכאית המשותפת לכל אישה באשר היא, מעין DNA, או כרומוזום של חרדה שהתפתח מתוך הזדהות של נשים עם פגיעה בנשים - המשתרעת על פני מרחבי הזמנים, התרבויות והמיקומים הגיאוגרפיים השונים. ניתן להגדיר זאת כחרדה מפני פגיעה וחילול הגוף מחד, והאמון הנפשי השברירי מאידך, דווקא מצד מישהו קרוב, מישהו שלכאורה אפשר תמיד לסמוך עליו, שנמצא בחדר השני, או לצידך במיטה.


בלווי תובנותיו של פרויד התפתח מסע משותף של הנשים-האמניות מקבוצת חנינא, אחד מהאמנים-הגברים והאוצרת. התערוכה המאוים XX הינה תוצר של שתי שנות עבודה משותפת שבסופה עבודות חדשות שנוצרו במיוחד ומייצגות תהליך מורכב של עשייה וחשיבה.

קבוצת חנינא התחילה את פעילותה בפברואר 2008 ועוסקת בפעילות אמנותית ותרבותית מגוונת. גלריה חנינא: מקום לאמנות עכשווית, ממוקמת בדרום תל אביב, ברח' י.ל.פרץ 31, ,ליד התחנה המרכזית הישנה, בקו התפר עם העיר ה"אחרת".15 אמנים ואמניות צעירים, בוגרי המדרשה, בצלאל, ומסלולי חיים אחרים, שרבים מהם עוסקים בעבודה עם נוער ובחינוך לאמנות בשגרת היומיום, מתוך בחירה ערכית. אחת המטרות שלהם היא ליצור חיבור קהילתי עם תושבי השכונה. בנוסף לתערוכות השוטפות, מתקיימים במקום ערבי מוזיקה, סדנאות אמנות וקבוצות למידה. הגלריה הצליחה להפוך תוך זמן קצר לאחת הפעילות בשיח האמנות העכשווי.

 

אמנים משתתפים: ורד אהרונוביץ', יעל אזולאי, רעות אסימיני, יפעת גלעדי, קרן גפן, יונתן הירשפלד, הינדה וייס, אלמה מכנס-קז, ליהיא שולוב


 

אוצרת: סיגל ברקאי
פתיחה – חמישי, 2/2, 20:00.
מרכז הצעירים, רח' מזא"ה 9, תל אביב (מול גלריה שלוש).


תאריך 2/02/2012 20:00 - 2/03/2012
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק