search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

כתב תנועה - תערוכת אמנות וסדנאות לילדים

שרון לוקהארט - נועה אשכול

האמנית תושבת לוס אנג'לס שרון לוקהרט (ילידת 1964) היא צלמת ובימאית סרטים המוכרת בזכות הפרויקטים ארוכי הטווח שהיא יוצרת בהתבסס על מחקר מעמיק, לעתים קרובות מתוך שיתוף פעולה עם קהילות. הפרויקט האחרון שלה, שרון לוקהרט | נועה אשכול, מקורו ב-2008. באותה שנה, שותפות תל אביב/לוס אנג'לס – יוזמה משותפת של הפדרציה היהודית של לוס אנג'לס ועיריית תל אביב, הזמינה את האמנית לבקר בתל אביב כדי לחקור את האפשרות לשיתוף פעולה תרבותי בין שתי הערים.

בעקבות זאת יצאה לוקהרט לישראל לערוך את מחקרה. המפגש שלה עם יצירתה רבת הפנים של נועה אשכול הביא אותה להיכנס למחקר ארכיוני יסודי ולשיתופי פעולה עם הרקדנים של נועה אשכול אשר עבדו עמה במשך שנים רבות, ואשר בסופו של תהליך הניבו שני מיצבים קולנועיים, סדרה של תצלומים ואת התערוכה הנוכחית. התערוכה מוצגת בו-זמנית בשני חלקים: חלק אחד במוזיאון ישראל; והחלק האחר במרכז לאמנות עכשווית.

המוצג המרכזי בתערוכה במרכז לאמנות עכשווית הוא המיצב הקולנועי החד-ערוצי של לוקהרט ארבעה תרגילים בכתב התנועה אשכול-וכמן (2011). בסרט מככבת רותי סלע, רקדנית שהצטרפה בשנות ה-70 לקבוצה לריקוד קאמרי מייסודה של אשכול ועבדה איתה במשך ארבעים שנה. לאורך הקריירה שלה, סלע חתרה וחותרת לשכלל את ביצוע ריקודיה של אשכול. בסרט, היא מבצעת ארבעה "תרגילי" סולו (אשכול האמינה כי "ריקוד" מתחיל עם שני אנשים) בינות לארבעה נפחים אפורים בעיצובה של לוקהרט.

המונח "תרגיל" מדגיש את הממד הפדגוגי של פעילותה של אשכול, ממד המשתקף בהתמסרותה לאורך כל חייה להוראה ובמסירותם של תלמידיה ללימוד לאורך כל חייהם. לוקהרט מאזכרת את הממד הזה באמצעות הפיכת הגלריה המרכזית של המרכז לאמנות עכשווית לחלל פרפורמטיבי, שבו תדגיש סדרה שאפתנית של הופעות, כיתות פתוחות, סדנאות, הרצאות והקרנות סרטים במשך התערוכה את ההבטים החיים של מורשת נועה אשכול.

במקום לפרש את יצירתה של אשכול, לוקהרט מבצעת "ריקוד בשניים" חרישי עם נוכחותה החיה של דמות ייחודית זו בתולדות התרבות הישראלית ובמחול העכשווי העולמי.

בחלל נוסף, שעוצב בידי לוקהארט במיוחד, יערכו במהלך חודשי התערוכה במרכז לאמנות עכשווית  שורה של חזרות פתוחות, הופעות, מפגשים, שיעורים פתוחים, סדנאות לילדים, הרצאות וסרטים היסטוריים עם רקדניה וממשיכי דרכה של נועה אשכול .

"חכמים בתנועה"
סדנאות ריקוד ותנועה לילדים בעקבות התערוכה 
 

סדנאות ילדים בשבתות :
 21.1.12  -  4.2.12 -  18.2.12
11:00-12:00 - גילאי 5-7
12:30-13:30 – גילאי 7-10

בסדנאות ריקוד ותנועה לילדים ייחודיות שיתקיימו במרכז לאמנות עכשווית בתל אביב , תחת הכותרת "חכמים בתנועה"  הילדים יוזמנו לחוות את תהליך בנייתה של שפת תנועה .

מה אנחנו רואים שעה שאנחנו צופים בגוף בתנועה ? מהי שפה פרטית לעומת שפה ציבורית ? מהן שפות “קטנה “ ו“גדולה “ ,ומה הופך שפה למעשית ? במפגשי "חכמים בתנועה"  הילדים יבצעו תרגילי תנועה וילמדו  לכתוב אותם בכתב תנועה . נלמד כללים ממדריך "אומנות הסיף"  מדריך ללוחם הלומד קרבות חרבות מהרנסאנס  של פיליפו וואדי, אומן הסיף האיטלקי  מהמאה ה- 15, , שנמצא בשימוש גם היום.  איך יודעים לאן ללכת? דוגמא לכתיבת מסלול, והבנה של המושגים הבסיסיים שאנו משתמשים מבלי לתת את הדעת. שושנות רוחות לניווט ימי שהשתמשו המלחים במסעות הימיים ביוון העתיקה, ועוד.  במסגרת הסדנאות הילדים ייצרו קטעי תנועה ומחול משלהם , שיצולמו בווידיאו בתום הסדנה .  הסדנאות יתקיימו בשבתות ה 21.1 ה-4.2 וה-18.2 .   הן מיועדות לגילאי 5-7  ו 7-10 , אין צורך בניסיון קודם בספורט או בתנועה .


מדריכת  הסדנאות דנה שיבולת היא בוגרת האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים , שבה גם לימדה בהמשך . הייתה חברה באנסמבל "רוקדות “שביצע ריקודים של נועה אשכול וכוריאוגרפים אחרים ובאנסמבל המחול של עין־יה כהן . דנה חקרה תנועה של חרקים חברתיים במסגרת מחקר על שפת התנועה של צרעות ודבורים. כמו כן, היא חוקרת מסורות תנועה עתיקות של אומנויות לחימה, ופולחנים דתיים. לצד אלו עוסקת ברפוי כאבי גוף ולקויי יציבה לנוער ומבוגרים בשיטות שונות (פלדנקרייז וכד').  
השתתפות בסדנה כולל כניסה לתערוכה:   10 ₪.

המרכז לאמנות עכשווית- רחוב קלישר 5, תל אביב
להרשמה ולמידע נוסף  בטל':  03-5106111

 


תאריך 15/01/2012 - 23/02/2012
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק