search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

ארבעים שנות שיבוש בגלריית טובה אוסמן

 יצירתו החדשה של אבנר בר-חמא מוצבת בחלון הגלריה ובו נראה שולחן עץ בודד שצורתו עוצבה כמפה של ארץ-ישראל השלמה. ברקע מוצבות ארבעים מפות של הארץ  בגודל A4 מעובדות במחשב.

האמן בחר בתאריך המקביל לתאריך פתיחת התערוכה "40 שנות כיבוש" של אמני השמאל הישראלי הנפתחת באותו תאריך בגלריית הקיבוץ. עבודתו של בר-חמא נולדה עקב סירובם של מארגני תערוכה זו לשתף את אלו שלא מזדהים עם אמירה זו. בר-חמא, אמן ואוצר, שמקפיד להזמין ולהציג אמנים בעלי דעות שונות, הביע צורך להציג את מחאתו בעניין זה.

אבנר בר-חמא, שדוגל באידיאל של שותפות ודיאלוג בין פלגים שונים של עם ישראל, מנסה בתערוכותיו לתת במה לדעות וגישות שונות, ובהשאלה, להושיבם סביב שולחן אחד. השולחן הבודד בחלון הגלריה, המוצב ללא כסאות וללא סועדים, מעורר שאלות: האם לפנינו שולחן המשמש למשא ומתן הנעדר שותפים לדו-שיח? האם מדובר בשיח בינינו לבין עצמנו? ואם מדובר על השיחות בינינו לבין הפלסטינאים, האם זה מצביע על פסימיות? סוף מפת הדרכים עקב האירועים האחרונים בעזה? ומצד שני, האם היעדר הסועדים מסביב לשולחן האוכל יכול להתפרש כתפילה של האמן להפסקת התיאבון של האויבים מסביבנו "לאכול" ולבלוע אותנו?

רגלי שולחן המפה מסמלות מחד, דבר שורשי הנטוע באדמת הארץ - את זכותו השורשית של עם ישראל, ומאידך - מרחפת עליו סכנה, בעקבות המאבק התמידי על הקרקע. על שולחן המפה חרוט המשפט: "לך אתן ארץ כנען חבל נחלתכם", כשהחריטה מולאה באדמת חמרה כתומה.

התערוכה היא למעשה סיכום של נושא מפות ארץ-ישראל השלמה שבו עוסק בר-חמא מזה מספר שנים. 40 המפות המשתרעות על קיר שלם נושאות מטען רב ומתייחסות למושגים כמו: אדמה, מולדת, גאולה, היאחזות, ציונות, קולקטיב, בית, בטחון קיומי, ארעיות, נדודים, אי-וודאות, מציאות, נוסטלגיה וחלום. בעבודות ישנם היבטים של דאגה אמיתית לגורל הארץ, חשש מפני חלוקת שטחים, מהגבולות הבלתי מוגדרים של הארץ ומבעיות לא פתורות באזורנו.

השולחן והמפות מבטאות את השייכות המוחשית לנוף ההיסטורי שהיא חלק מהאמת הסבוכה של הזהות הישראלית. הציווי הטריטוריאלי וחדוות החזקה על המקום מהווים צופן גלוי וסמוי של כינון הזהות הישראלית. הגדרת השייכות קונקרטית-גיאופוליטית-תרבותית היא מהותית להבנת מושג הארץ השלמה.

ארץ ישראל השלמה מסמלת, לדעתו, גם רצון לעם ישראל מאוחד. אחדות העם למען ייעודה האמיתי של מדינת ישראל. ההכרה בנחיצותה של אחדות ישראל, דורשת פשרות מכל הצדדים, ולפי בר-חמא "מוטב עם מאוחד בארץ קטנה מעם חצוי בארץ-ישראל שלמה שעוד לא בשלה העת לממשה".

בר-חמא, אמן ציוני דתי ימני, הציג עבודות המוחות בגלוי נגד ההתנתקות. תערוכתו המפורסמת "מיצב-מצב" שאצרה ציפורה לוריא בבית-האמנים בתל-אביב, שבה הציג את מפת התפוזים, עוררה אמנים להתייחס למצב הפוליטי המורכב של המציאות הישראלית.

זוהי תמונת מצב של אמן המביע דעה ישירה ונוקבת על התרחשויות פוליטיות וחברתיות, המזמינה דיאלוג ורב-שיח כדי לעורר דיאלקטיקה של רעיונות.

התערוכה מתאריך 28.6.07 בשעה 19:00.

 לגלריית התמונות של המפות  


תאריך 28/06/2007 - 15/07/2007
מיקום בן יהודה 100 ת"א
מארגן האירוע גלריה טובה אוסמן
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק