search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

פרגים וחלולים- יעל אלבוים בגלריה בכברי

 

יעל אלבוים

 

כבר שנתיים שהפרחים המלווים את יצירותיה של אלבוים, הוחלפו בפרגי פרג, ובדימוי נוסף ומטלטל- גולגלות חלולות עיניים ודימויים נוספים הממחישים את הפחד הגדול מרגע המוות.

 

דימוי פרח הפרג מופיע ביצירתה של יעל אלבוים במצבו הבודד או במקבץ, כשדה פרגים. זהו תהליך של צמצום דימויים, מיקוד וצניעות כמעט נזירית. אלבוים מציירת על גיליונות נייר משי מקומטים, בגדלים משתנים, בצבעים תעשייתיים, בשקיפות הדומה לצבעי מים,מנעד מצומצם של שחור ואדום, או כחול ושחור, נראים על פני השטח, אך בשכבות נסתרות נמצאים גוני צבע נוספים. תהליך העבודה נעשה במכחולים סיניים, בעבודה מתמשכת של הנחת כתם ושטיפתו (מחיקתו) במים. הוא מותיר את זכר נוכחותו בתהליך. השכבות מצטברות עד להחלטה להניח לנייר.

 

יעל אלבויםהדיכוטומיה בין חיים, יצר ומוות מחריפה בציורים אלה. הפרג צבר מטענים לאורך ההיסטוריה. הוא פורח בשדות הארץ ויש לו היסטוריה מיתולוגית, פולקלוריסטית, קולינרית ופוליטית. הצבע האדום העז של הפרחים מסמל דם ולעיתים גם הרג. הפרג מסמל את המוות, את ההרס העצמי, אבל גם את החיים והצמיחה, את הלידה מחדש. הקשר בין עלי הכותרת האדומים של הפרג לבין דם הוא עתיק יומין. באגדות עתיקות מוזכרת האלה עשתורת, עלמה חושנית ויפת תואר, שאהבה את אדון, אל טבע חסון ופראי. אהבתם של שני האלים הצעירים לא האריכה ימים. אדון יצא לציד, פגש במוות מחופש לחזיר בר - ונהרג. דמו ניגר על האדמה וזרם עד לנהר הקרוב. אהובתו הלומת הצער הפכה את הדם לפרגים, שפורחים מדי שנה באביב. בכרתים התגלה פסל מרהיב עשוי מחומר טרה-קוטה של אלת פרגים, דמות נשית שפורסת את ידיה בברכה, מצחה עטור בכתר של שלושה פרגים, פניה יעל אלבויםמביעות הרהורים עמוקים, או ערפול חושים, כנראה כתוצאה מהשפעת הסם. 

 

 

 

לא רק במיתוסים עתיקים קשור הפרג לדם הרוגים. הפרג הוא

 פרח הזיכרון הרשמי לחללי מלחמת העולם הראשונה. גם אצלנו נעשתה השוואה בין פרגים לבין דם ההרוגים בקרב.

 

יעל אלבוים מודעת למשמעויות אלה ומטעינה את הפרגים בעצמות גדולות. בעבודות קיים אור של מעלה ואור של מטה, חיים ומוות - ותקווה... ועל פני מצע היצירה היא מעלה ארכיטיפים שהתגלגלו במהלך ההיסטוריה וצברו מטען רב. הם מותירים את עקבותיהם בנפשה וביצירתה, בתהליך ארוך ומתמשך של גילוי והסתרה, התחדשות והתפתחות.


תאריך 28/08/2010 - 2/10/2010
מיקום גלריה בכברי
שעות פתיחת הגלריה:
ששי : 10:00 – 13:00 ,ובערב – 19:00- 21:00
שבת: 10:00- 15:00
מארגן האירוע אוצרת- דרורה דקל
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק