search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

"הגזמה פראית" חמש תערוכות חדשות במוזיאון חיפה לאמנות ,18.7.09-2.1.2010

"הגזמה פראית" הוא שמה של התערוכה המרכזית באשכול תערוכות חדש העוסק במושג "גרוטסק" במוזיאון חיפה לאמנות. פרט לתערוכה הקבוצתית המרכזית ורבת גבי נתן , אקריליק על בד, אוסף יפעת גוריון עופר , צילום גבי נתןהמשתתפים הנושאת את שם האשכול , יכללו התערוכות גם תערוכה מאוסף המוזיאון הנקראת בחירות אישיות מאוסף המוזיאון – קובי אוז,  ושלוש תערוכות יחיד של גלעד רטמן , מיה בלוך ומיצב דגמים פיסוליים ורישומים  של ליאור ווטרמן .על העיסוק במושג  גרוטסק בתערוכה "הגזמה פראית" ניתן לציין כי עבודות אמנות המאופיינות ביסוד גרוטסקי הופיעו כבר בתקופה הרומית ולאורך השנים היו ליסוד זה ביטויים מגוונים בשיח של תולדות האמנות. במאה העשרים נקשר המושג גרוטסק לזרמים אקספרסיביים ובאמנות העכשווית הוא מתגלה מחדש כקטגוריה אסתטית גליה פסטרנק,ציידת -שמן על בד , באדיבות האמנית וגלריה נגה , צילום גליה פסטרנקהמבטאת את רוח הזמן. התערוכות כוללות עבודות של אמנים עכשוויים מהארץ ומחו"ל שיוצגו יחד עם יצירות מאוסף המוזיאון של אמני מופת מהעבר כמו גויה, דומייה ועוד. על התערוכה הקבוצתית המרכזית ואשכול התערוכות :

 

תערוכה קבוצתית ,"הגזמה פראית: הגוף הגרוטסקי באמנות העכשווית"

תערוכה קבוצתית זו כוללת עבודות של אמנים ישראלים ובינלאומיים שעבודתם מאופיינת ביסוד גרוטסקי וכוללת ייצוגי גוף המשקפים קטגוריה אסתטית שנראית יותר ויותר באמנות של השנים האחרונות, כחלק ממגמה של ביטוי עצמי והתרסה. הגוף הגרוטסקי מוקצן, מעוות ומגוחך, חורג מגבולות עצמו וחלקיו אינם הולמים אלה את אלה. זהו גוף שיש בו לעתים הכלאה בין חיות, אובייקטים, צמחים והוויה אנושית, ולכן הוא מזוהה לא אחת כמפלצתי. העבודות בתערוכה משקפות תפיסה רחבה של הגרוטסק, כאשר עמדת האמן נעה בין אכזריות, ציניות, לעג וגיחוך, לבין הזדהות וחמלה, הרוויה לעתים בהומור שחור.

התערוכה כוללת עבודות ציור, פיסול ווידיאו. בתערוכת משתתפים 35 אמנים, כשליש ארווין אולף ,מטרות נעות 2005 ,פרט מתוך וידאו, באדיבות האמן וגלריה פלטלנד הולנדמהם שייכים לדור הצעיר של האמנות הישראלית וזוהי חשיפה מוזיאלית ראשונה של יצירתם. בין האמנים הבינלאומיים משתתפת גם נטלי דיורברג, האמנית שזכתה בפרס אריה הכסף לאמן הצעיר הטוב ביותר בביאנלה בוונציה המתקיימת בימים אלה.

האמנים המשתתפים: גילי אבישר, ארווין אולף, סשה אוקון, שי עיד אלוני, אורן אליאב, בויאן, אופיר דור, נטלי דיורברג, מיכל הלפמן, רקפת וינר עומר, נדב ויסמן, זירו סנטס, שירה זלוור, רועי חפץ,  מיכל יניב, גיל יפמן, שרה כהנא, עפרי כנעני, יורי כץ,  מיטל כץ־מינרבו, מריק לכנר, רוברט מילי, פיטר יעקב מלץ, אסי משולם, עדי נחשון, גבי נתן, עדה עובדיה, גליה פסטרנק, ענן צוקרמן, זויה צ'רקסקי, קטרז'ינה קוז'ירה, אורי רדובן, אליסון שולניק, היידי שטרן, נטעלי שלוסר.

כחלק מהתערוכה, תוצג בכניסה למוזיאון במסגרת "מיוחד לפינה" העבודה "מטרות נעות" של אמן הצילום והווידיאו ההולנדי ארווין אולף. אולף כבש את מקומו בשדה האמנות הבינלאומי בעיקר בשל תצלומיו הפרובוקטיביים המתאפיינים בדמויות ביזאריות בעלות מראה אקסצנטרי, דוחה ופתייני כאחד. עיסוקו בגוף הפוסט־אנושי בא לידי ביטוי גם בעבודות הווידיאו שלו בהן הוא מייצר סביבות הנתפסות כעין יקום מקביל לסצנות העולות מהתצלומים. בעבודתו מטרות נעות (2005) מתמזגים אלה באלה פנים אנושיות מאופרות בהגזמה כליצן או כג'וקר בהבעות של רגש קיצוני.

אוצרת: תמי כץ־פרימן, התערוכה מלווה בקטלוג (עברית / אנגלית)

בחירות אישיות מאוסף המוזיאון: קובי אוז

בחירות אישיות היא סדרת תערוכות במסגרתה מוזמנים אנשי רוח ותרבות, שאינם באים מתחום האמנות הפלסטית, לבחור יצירות מאוסף המוזיאון על-פי טעמם האישי ולהציג את הנימוקים לבחירותיהם.  כחלק מאשכול התערוכות החדש יוצגו הבחירות של  המוסיקאי והיוצר קובי אוז אשר בחר מתוך אוסף המוזיאון עבודות היסטוריות ועכשוויות הקשורות במושג "גרוטסק". בין השאר יוצגו עבודות נייר של אמנים כגון אונורה דומייה וגיאורג גרוס, שיצירותיהם מאופיינות ביסוד גרוטסקי מובהק. הצגת היצירות ההיסטוריות במסגרת תערוכת האוסף, לצד עבודות האמנות העכשוויות בתערוכות השונות מייצרת פרספקטיבה מעמיקה על ההתפתחות ההיסטורית של המושג "גרוטסק".

 

יציאת חירום - מרכז למדיה חדשה

גלעד רטמן – תערוכת יחיד

 בתערוכתו של גלעד רטמן מוקרנות סצנות אפלות ומוזרות על קירותיו דמויי המערה של המרכז למדיה חדשה. בכך מרמזת עבודתו של רטמן על משמעותו הראשונית של המונח גרוטסק – דימוי אפל ומוזר השוכן במערה. רטמן מייצר סיטואציות גרוטסקיות, המתקיימות בטבע "כמו בראשיתי" אך מסואב, וסובבות סביב אובדן והישרדות – סיטואציות עמומות שאינן מתפענחות בקלות, היוצרות אצל הצופה חוויה של טריטוריה לא מוכרת, אך עם זאת בעלת אלמנטים מוכרים. העבודות כולן מאופיינות במצבים משובשים המקיימים זליגה מתמדת בין פנים / חוץ, למעלה / למטה, חיה / אדם, תקווה / מוות. הגוף האנושי עובר טרנספורמציה, הופך לחריג וחובר אל המפלצתי והמוזר. הסצנות המתוארות בסרטיו מעוררות בצופה תחושה של אי נחת ולעיתים דחייה, אך גם הזדהות ותקווה.

אוצרת: אילנה טננבאום, התערוכה מלווה בדפדפת (עברית / אנגלית)

 

אדרנלין - סדרת תערוכות לאמנים צעירים על שם שפרה טורצקי

מיה בלוך: אנה ורוניקה, ליאור ווטרמן: חשק ודמעות

שתי תערוכות יחיד המביאות לידי ביטוי היבטים שונים של המושג "גרוטסק". בתערוכה "אנה ורוניקה" מייבאת מיה בלוך דימויים שגרתיים שהיא מוצאת באינטרנט אל עולמה הציורי הקודר והמעוות. היא כמו צוללת פנימה אל התשוקות והחרדות שמסתתרות מעבר לפוזות הייצוגיות למצלמה וחושפת מצבים נפשיים אפלים של ניכור ואלימות עצורה.

במיצב חשק ודמעות, המורכב מאובייקטים פיסוליים ורישומים, מותח ליאור ווטרמן את גבולות הטעם הטוב תוך בריאת עולם כאוטי, נטול חוקים, המונע מדחפים אנושיים בזויים והומור שחור.  

אוצרת: טל יחס, התערוכות מלוות בדפדפת (עברית/אנגלית)

 

שעות פתיחה: ימי א', ב', ג' ,ד': 16:00-10:00, ה' 19:00-16:00, ו' 13:00-10:00, שבת 15:00-10:00

מוזיאון חיפה לאמנות, שבתאי לוי 26 חיפה 04-911.5990

 

 

    


תאריך 18/07/2009 - 2/01/2010
מיקום מוזיאון חיפה לאמנות
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק