search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

ראובן צוקרמן מעומקא דליבא

תערוכת יחיד ראשונה,
צילום ניו מדיה.
אוצרות: נעה לאה כהן

 

התערוכה נולדה במוסקבה במסע שורשים אישי, היכרות אקראית עם מצלמה, הפכה לאהבה גדולה שהובילה את צוקרמן לראות את המציאות מבעד לעדשה מיסטית ורוחנית. באמצעותה הצלם חוקר מציאויות הקיימות מעבר לעדשת העין. בתהליך איטי סיזיפי בדומה לאלכימאי המחפש את אבן החוכמה, צוקרמן חיפש את הפריימים, שירגיעו את הנפש הסוערת ויחשפו את סודה. התעסקות זו הובילה לשנים של חיפושים שהפכו לתהליך של חזרה בתשובה.

 

אחרי עליה לארץ, מגורים בקבוץ, שירות צבאי, עבודה וטיולים בעולם, הגיע לפני חמש שנים, לישיבת 'תולדות ישורון' בירושלים התאהב במקום ונשאר בה עד היום. וזאת מבלי לוותר על הצילום- להיפך, החיבור בין עולם היהדות והטקסט הוליד- ספר צילומים. ספר אמן בשם 'תפילת ראובן' שיצא לאור בשנת 2013, במהדורה ניסיונית. בספר קובצו צילומים שהם פירושים אישיים של האמן לתפילת שמונה עשרה. זהו נסיון ראשוני לבנות משהו שונה. לבטא את החיבור שבין הרגשות הרליגיוזיים שקיימים באדם המתפלל לבין ברק האור של המציאות והריאליזם העכשווי. אין כאן יומרה להחליף את סידור התפילה הקאנוני, אלא לעורר התפעלות ממישורים נוספים. כך החוויה האינטנסיבית והמכוננת של צוקרמן מביאה אותו להשגות הגותיות מבעד לעדשת המצלמה. הוא מבקש למצוא את הקשר הסמוי שבין הויזואל של חיי היומיום והמעשה, בהם נשנית התפילה שלוש פעמים ביום במהלך אלפיים שנה לבין הרעיונות הרוחניים העומדים מאחוריה...

 

גישתו אינה מתפתה להיות אנתרופולוגית כצלמים הנוהגים לצייר את הקהילה האורתודוקסיות כסוג של קהילה אקזוטית. אין הוא מאמץ את המבט המחפש את הזר והמוזר את השונה ומתוך כך גם את המסקרן, שכן זהו מבט מבחוץ, הכפוף לתפיסות קולניאליסטיות ופטרוניות וזהו חסרונו. צוקרמן מצליח להראות את האותנטיות ואת קסם החיים הרליגיוזיים בתוך החלקים היומיומיים הפשוטים מתוך רצון לפענח את הקוד הנסתר היוצר את תפיסתו של האדם המאמין כמו נולד לתוך זה באופן טבעי.

 

בלבה של התערוכה מופיע צילוםשילוב של ציור שמן ועיבוד דיגיטאלי מונומנטלי, ובו אדם ולבו השולח גידים אל הגוף ומעבר לו. בגובה הלב מופיע ריבוע נגטיבי המתכתב עם ריבועים אחרים המופיעים בתערוכה. דמות זו היא הציר המרכזי המניע את התפילה -נשמתו היא כנשיפת רוח חיים באותיות במלל ובטקסט, סוג של פורטרט עצמי בעילום שם.

 

מעומקא דליבא’ - מעומק לבו של האמן המבקש לתת לצופה רגע של תהייה. כיצד נגיעה קטנה אחת של חיים, אחת מיני רבות, הופכת לתמונה. כיצד רגעים קטנים סתמיים, ציפיות ותחינות, מופיעים יחד עם רגעים גדולים בדומה לתפילות הלאומיות הקולקטיביות הכרוכות ביחד עם תפילות אישיות היוצאות מן הלב, הכל הופך אחד הכל הוא דופק החיים האינסופי.

 

 

שעות ביקור בתערוכה:

א'-ה' 10:00-12:00 16:00-19:00

שישי : 10:00-13:00

נעילת התערוכה : 26.5.2015

מייל האמן : reuvenzukerman@gmail.com

אתר האמן : http://www.reuvenzukerman.com

טלהאמן : +972(0)548412407

 


תאריך 10/05/2015 - 26/05/2015
מארגן האירוע אוצרות: נעה לאה כהן
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק