search
לוגו

עגלת קניות

עגלת הקניות שלך ריקה.

כניסה לחברים רשומים

הפורטל הישראלי לאמנויות - הבמה ליצירות שלכם

הטבע שמבפנים

יצירות הזכוכית של פטר ברמרס חולשות על פני מרחבים קפואים וסלעים מדבריים ענקיים, אליהם הן מביאות את המתבונן. זוהי מטרתן של היצירות : "אנשים נתקעים בחיי העיר והרבה שוכחים שאנחנו והטבע זה אותו הדבר, חלק מהבריאה".

29/03/2011
מתוך "קניונים ומדבריות" (הגדל)

 

"הקיצוניות מאתגרת אותי"

בגלריית ליטבק מוצגת מיום רביעי תערוכתו של פטר ברמרס, "הלוחש לזכוכית", המורכבת משתי סדרות החוקרות את הקיצוניות של הטבע "קרחונים ושונות" ו"קניונים ומדבריות". היצירות מושפעות מטיוליו של ברמרס בקרחונים האנטארקטיים ובמדבריות קליפורניה, ואת נופים אלו הוא בורא מחדש ביצירותיו. כך לדוגמה, בעבודה אחת הוא משחזר את חוויית הצפייה באוקיינוס ובקרחונים מישיבה על תורן האונייה הנע מעלה ומטה, וביצירה אחרת הוא מייצג את הפרשנות שלו לקניון האנטילופה תוך התמקדות בצורות הגיאומטריות המרכיבות אותו. ברמרס אמר לארטפורטל : "הקיצוניות של הטבע היא האושר שלי, מה שאני אוהב. היא זו שמאתגרת אותי ועוזרת לי להתמקד".

 

יצירה בארבעה מימדים

פטר ברמרס נולד במסטריכט שבהולנד. בתחילת דרכו הוא יצר במגוון רב של חומרים, כולל זכוכית, פלסטיק, פלדה ואבן. אך במהלך סדנה עם אמן הזכוכית ההולנדי א.ד. קופייר, גילה ברמרס שהזכוכית היא מדיום היצירה המתאים עבורו. יצירותיו הקודמות של ברמרס נעשו באמצעות ניפוח זכוכית, אך עבור יצירת קרחונים הוא החל לעבוד עם מודלים. וזאת על מנת שיוכל להנציח את רב המימדיות של הטבע אותו הוא רואה. השקיפות של הזכוכית המתכתבת עם המבנים יוצרת מימד רביעי, ומאפשרת לצופה להיכנס לעומקם של אוקיינוסים, לתוך קניונים ובין גושי סלע. הרבדים השונים של כל אחת מהיצירות מחברים בין קווים רכים וזוויות חדות, פתחים וסדקים. ברמרס אמר כי: "הטבע מושלם בצורה מדהימה באי השלמות שלו".

יצירותיו של פטר ברמרס משלבות בתוכן חיות רבה וארעיות אינטנסיבית, והחיבור ביניהן מביא לתוצאה מלאת עוצמה. הנופים הראשוניים אותם הוא חוקר מגלים לצופה את תהליכי ההמסה של הקרחונים וההתפוררות של רכסי הסלע. ביצירות מובעת הערכה רבה לתצורות הטבעיות המשתנות, וברמרס אמר כי "לחלק מהסלעים האלו יש אופי". גווני השקיפות והצבע הממלאים כל אחת מהיצירות מתארים את העושר הרב הטמון במעמקי האוקיינוס, ואת שמי המדבריות העולים באש וצובעים את המרחב באדום.

 

חוויה משנת חיים

"הלוויתן התקרב אלינו, הסתכל לי ישירות בעיניים ונשאר כך למשך כמה שניות", סיפר ברמרס. "זו הייתה חוויה משנת חיים עבורי". כך הוא גם רואה את המפגש פנים מול פנים עם האוקיינוסים במלוא הדרם, והשקיעות מעל נופים המכוסים בשלמות בשלג או גושי סלע ענקיים. ביצירתו ברמרס מעביר לצופיו את ההערכה הזו שיש לו לחיים, לטבע, לאנשים ולכל מה שגורם לו השראה. זהו בעיניו התפקיד שלו כאמן. ויש לעבודה זו רווח נוסף לדבריו. הוא אומר שאם נותנים לכך: "זו לא רק השראה, זה נהיה חלק ממך".

במהלך הצפייה בקרחונים והמדבריות הקמים לתחייה בתוך גושי הזכוכית השבריריים, קשה שלא לחשוב על ההתחממות הגלובלית. הקשר זה מועצם על ידי התיאור של ברמרס את תהליכי ההתפוררות של נושאי עבודתו, ובעקבות המתח הסמוי שבין שני הנופים הגיאולוגים המוצגים: היופי הפראי של הקרחונים הנמסים בקצב המהיר מאי פעם ומאיימים להפוך אף הם למדבריות.

 

"פטר ברמרס: הלוחש לזכוכית" מציגה את העבודות המפורסמות ביותר של פטר ברמרס, יחד עם יצירות שלא נחשפו עד כה בפני הציבור הרחב. התערוכה תוצג בגלריית ליטבק עד לתאריך ה-5.5.11. הכניסה בחינם ובתיאום מראש. ניתן לתאם ביקור עם הגלרייה בטלפון: 03-7163897, ודרך כתובת המייל: info@litvak.com.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
אתר האמנות ארטפורטל הוא הפורטל המוביל בישראל בתחום האומנות, האמנות והתרבות. באתר תוכלו למצוא מידע רב אודות תערוכות אומנות, מאמרים בתחום האמנות והתרבות, מידע על גלריות, פורום אומנות שוקק חיים , חנות לממכר מוצרי אמנות, מידע על מוזיאונים ועוד. אנו מקדמים בברכה גלישה פעילה של המבקרים באתר ונשמח להכניס ידיעות רלוונטיות אודות חוגי אמנות, סדנאות, מידע על אמנים חדשים וכל מידע אחר שהוא בעל תועלת לקהילת חובבי האמנות. הגלישה באתר מהווה הסכמה בלתי חוזרת לתקנון האתר ושימוש בכל אחד מהטפסים שבאתר מהווה אישור למשלוח חומר פרסומי בהתאם לחוק